Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJan Ostrý aneb jak Feldův koncert získal přízvisko nářez

Jan Ostrý aneb jak Feldův koncert získal přízvisko nářez

07. 3. 17

Na koncertě Janáčkovy filharmonie, který bude řídit Tomáš Brauner, se 23. března od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy v roli sólisty představí flétnista Jan Ostrý, interpret uznávaný u nás i v zahraničí a také pedagog Ostravské univerzity. V jeho podání zazní flétnový koncert Jindřicha Felda. Jeho koncert si Ostrý vybral už k maturitní zkoušce a později se se skladatelem spřátelil. V následujícím rozhovoru uvádí Jan Ostrý další zajímavé informace nejen o uvedené skladbě.

Proč jste se rozhodl zrovna pro flétnu a kdy to bylo?

Pro flétnu jsem se rozhodl velmi brzy. Na zobcovou flétnu jsem začal hrát coby lehce astmatické dítě v 6 letech na Dřevěné píšťalce u ostravského rodáka V. Žilky. Po dvou letech si mne s několika dalšími dětmi vybral do svého souboru Pražské flautino, a později, asi v 10 letech, jsem s ním vystupoval i na jeho koncertech. A již tehdy bylo vlastně rozhodnuto, neboť si pamatuji, že ve 4. třídě se nás ve škole ptali, čím jednou chceme v životě být, a já se v záplavě kosmonautů (to byla ještě stále čerstvá cesta V. Remka do kosmu) a jiných kuriózních povolání přihlásil k povolání “flétnista”. Pak již přišla na řadu konzervatoř na flétnu příčnou ve třídě Františka Malotína, který mi určil jako flétnový ideál flétnovou školu ve Francii, a pak další dvě konzervatoře ve Francii …

Na březnovém ostravském koncertě uvedete skladbu Jindřicha Felda. Dočetla jsem se, že jste s autorem dobře znali?

Pana Felda jsem poznal během studií na konzervatoři. V té době jsem již obdivoval jeho koncert, Znal jsem ho z desky Supraphonu s mým idolem J.-P. Rampalem. Bohužel už nešla koupit – byla z přelomu 50. a 60. let, ale bylo možné si ji půjčovat v městské knihovně. Mimochodem tato nahrávka bude konečně znovu vydána po cca 55 letech v novém souborném vydání všech Rampalových nahrávek pro Supraphon a bude pokřtěna čtyři dny po našem provedení Feldova koncertu v Ostravě na Flétnovém dnu Pražské konzervatoře. Kmotrem bude světově proslulý flétnista, Rampalův žák a kolega A. Adorján. Moc mne to těší!!

Feldův koncert jsem tedy toužil hrát již během studií a hned jak jsem mu flétnově dorostl, můj pan profesor mi ho “zadal” k nastudování. Jakmile jsem byl schopen tuto náročnou a dlouhou skladbu adekvátně zahrát, pan Feld si mě přišel poslechnout a okamžitě ve mne probouzel ještě větší chuť a touhu odejít studovat flétnu do Francie, což se mi nakonec asi o dva roky později podařilo. Poté jsme se potkávali, ať již při konzultování jeho i jiných skladeb či na koncertech.

Někde jste také zmínil, že jeho koncert je pěkný nářez, co je tím myšleno?

No jo, “nářez”… To mi vyklouzlo kdysi během jednoho rozhovoru, zpovídala mne skladatelka M. Holáňová a jí to nadchlo, že jsem se tak vyjádřil k novější hudbě a nechala to tak i v rozhovoru. Na druhou stranu Feldův koncert je ve flétnové literatuře unikátní. Žádnou jinou podobnou skladbu jsme před jeho vznikem v roce 1954 neměli a zatím stále další nemáme. Feld napsal koncert stejně jako pro jiné tradiční koncertní nástroje. Nenechává nás hrát jen virtuózní pasáže, jak často ve flétnové literatuře bývá, ale svěřil flétně i báječné melodické plochy, do toho energické, až vypjaté orchestrální mezihry, no prostě požitek si takovou hudbu zahrát!! A ten nářez na to i místy opravdu sedí.

Slavný J.-P. Rampal tento koncert nabízel s velkou vervou, ale pořadatelé vždy raději sáhli po “osvědčeném” Mozartovi či Ibertovi. Jsem moc vděčný Janáčkově filharmonii, že si Feldův koncert, a ještě s nadšením, vybrala a můžeme ho předvést i publiku.

Mimochodem, několik mých “flétnových” kolegů a přátel ze zahraničí mi říkalo, jak moc mi provedení Feldova koncertu přejí a vlastně i tak nějak závidí, ze stejných důvodů, proč Feldův koncert nemohl hrát častěji ani J.-P. Rampal. 

Kde Vás mohou posluchači ještě v nejbližší době slyšet?

Do Ostravy se vrátím v září tohoto roku se Škampovým kvartetem v programu okolo J. J. Ryby a W. A. Mozarta na Svatováclavském hudebním festivalu..

Koncerty v bližším horizontu budou hned v dubnu pro festival Lípa Musica a poté pro Českou filharmonii, společně s obdivuhodnou a vynikající J. Bouškovou, v květnu odjíždím hrát do Rakouska a Chorvatska. V červnu se moc těším na slavnostní koncert v Opočně, během odhalování busty F. Kupky, které proběhne souběžně i ve francouzském Puteaux, kde F. Kupka žil, a to bude s báječnou klavíristkou S. Ježkovou. S ní mne pak čeká až do konce roku ještě řada koncertů po různých místech naší republiky, Slovensku a Německu.

Jste taky pedagogem na Ostravské univerzitě. Kdybyste měl srovnat sólové vystoupení a pedagogickou činnost. Co je náročnější?

To je složitá otázka… Osobně mi přijde, že náročnější je asi pedagogická činnost. Přeci jenom, za studenty mám nějakou dlouhodobější zodpovědnost a vždy by měla vyvěrat jakási pracovní energie a elán z obou, pedagoga a studenta, aby byl výsledek společné práce smysluplný. Pokud tomu tak není, jde vše pomaleji a mohu tento výsledek méně ovlivnit. Na koncert si pak naopak mohu vybrat spoluhráče, nebo se “nechám” k někomu vybrat, s kým si rozumím nebo jsem nadšen jeho hrou a pak již nestojí nic v cestě pěknému koncertu!! V tom je vystupování na koncertech asi snazší než výuka. Ale v současné době mne velmi těší, že mám štěstí, jak na studenty tak na partnery na pódiu.