Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyProdej vstupenek na 64. sezónu zahájíme v pondělí 22.5.

Prodej vstupenek na 64. sezónu zahájíme v pondělí 22.5.

18. 5. 17

64. koncertní sezóna Janáčkovy filharmonie ve znamení novinek  

Vlajkovou lodí Janáčkovy filharmonie Ostrava jsou bezesporu symfonické cykly A a B. Je proto logické, že v jejich dramaturgii ani v 64. koncertní sezóně nemohou chybět mistrovská díla (Haydnovo Stvoření, nebo koncerty – Bruchův houslový, Dvořákův violoncellový, Rachmaninovův 3. klavírní, …), symfonie nejuznávanějších skladatelů světa (Beethoven, Dvořák, Schubert, Brahms, Mahler, …), doplněné atraktivními, byť méně hranými kusy i zcela soudobými skladbami, a to vše pak v interpretaci špičkových domácích (Lukáš Vondráček, Tomáš Jamník, Vilém Veverka, Jan Martiník, Pavel Šporcl nebo Leoš Svárovský) i zahraničních (Federico Colli, Fabiola Kim, Pablo Barragán, László Fenyő nebo Rastislav Štúr) umělců. Tedy opět záruka kvality a příslib neopakovatelných hudebních zážitků. Ale přece jen se něco mění. V sezóně 2017/2018 bude v každé z obou řad 5 koncertů, z nichž každý zazní pouze jednou, a to ve čtvrtek, což znamená, že páteční koncerty se ruší.

Další novinka se týká klasického cyklu C. A to je transformace opravdu radikální. Tento cyklus totiž mizí v propadlišti dějin, aby uvolnil místo nové řadě, navazující na oblíbené a posluchačsky vděčné koncerty nazvané Láska na první poslech. Pozitivní ohlasy na dva již realizované koncerty stojí za rozhodnutím uvést v sezóně 2017/18 celou čtveřici obdobně laděných programů. Jejich základní charakteristika zůstane stejná, budou to komentované „výchovné“ koncerty pro dospělé.
Dramaturgicky nápadité hudební večery plné klasických evergreenů doplní „instruktážní“ komentáře hereckých osobností z ostravské líhně. Kromě Norberta Lichého a Jiřího Sedláčka, kteří si roli glosátorů vyzkoušeli již v uplynulých sezónách, pozvánku přijali Igor Chmela (známý díky televiznímu pořadu Partička) a návštěvníky ostravského divadla milovaný Vladimír Polák.

A do třetice ještě jedna novota. Úplně, zcela a „fungl“ nový cyklus. Aby bylo vše hned jasné, stačí napsat jen dvě slova – klavírní recitály. Přednosti tohoto nového cyklu označeného písmenem R jsou nasnadě – královský nástroj těšící se všeobecné oblibě, mistři svého oboru ověnčeni cenami z náročných hudebních klání (včetně vítěze nejnáročnější soutěže světa – soutěže královny Alžběty v Bruselu Denise Kozhukhina) a v neposlední řadě vábný program (Chopin, Šostakovič, Schumann, …).

Nezměněné do sezóny 2017/18 tak vstupují pouze cykly E, G, K a D. Jeunesses musicales důvěrně zvaný „Éčko“ představí opět plejádu budoucích mistrů koncertních pódií – studentů nejen ostravských hudebních škol.  Sítem náročné interpretační soutěže prošlo 14 adeptů. Někteří z nich prokázali své kvality opakovaně, proto se opět můžete těšit např. na mladinkého kontrabasistu Indiho Stivína nebo flétnistku Isabelu Brodovou.

Crossoverové „Géčko“ již zdomácnělo v industriálním prostoru Gongu v Dolní oblasti Vítkovice. Do „holportu“ s JFO tentokrát vstoupí Ewa Farna, Tomáš Klus, které jistě není třeba více představovat, dále Alexander Rybak – vítěz hudební soutěže Eurovize z roku 2009 a „vánoční stálice“ a unikátní těleso na českém hudebním nebi – Hradišťan.

Řada komorních koncertů K to je pak prostor pro jedno duo, jedno kvarteto, dva komorní orchestry a spoustu hostů. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na skvělé koncerty-představení pro rodiče s dětmi, mimořádné koncerty, ani na koncerty mimo Ostravu a koncerty v zahraničí.

Inovace dramaturgického plánu 64. koncertní sezóny jsou inspirovány snahou nabízet posluchačům stále zajímavější a nápaditější program s ohledem na podněty a postřehy návštěvníků koncertů.

Na jednotlivé cykly doporučujeme posluchačům zakoupit si abonentku (předplatné).  Díky ní získáte 4 koncerty za cenu 3 a také řadu výhod. Kromě tradičních abonentních cyklů si můžete vytvořit i cyklus dle vlastního výběru (6 koncertů napříč všemi koncertními řadami s výjimkou mimořádných koncertů) se slevou 30 %. A jelikož snahou je získat mladé publikum, sleva 80 % se v sezóně 2017/2018 týká všech studentů středních a vysokých škol.

Ať žije 64. koncertní sezóna Janáčkovy filharmonie a ať nám přinese spoustu nádherných společných zážitků.

Programový katalog 64. sezóny naleznete zde .