Asistent šéfdirigenta

Maroš Potokár

V Janáčkově filharmonii Ostrava věříme, že má smysl dávat šance mladým talentům. Proto jsme vytvořili pozici asistenta šéfdirigenta, která je docela běžná v zahraničí, ale v České republice je pořád ojedinělá. Nejde jen o péči o mladou hudební scénu, ale i o praktický dopad. Asistent nebo asistentka šéfdirigenta jsou pojícím článkem mezi orchestrem a dirigentem. Připravují orchestr na dirigentův příchod, ulehčují komunikaci členů orchestru s dirigentem. Příprava na hudební vystoupení se zkvalitňuje, což se pozitivně promítá do výsledku samotného koncertu. Vůbec prvním asistentem šéfdirigenta JFO se stal po tříkolovém výběrovém řízení talentovaný Maroš Potokár, který nás přesvědčil svým klidem, nadhledem a soustředěním se na nastudované dílo.

Maroš Potokár se narodil v roce 1982 na Slovensku a vystudoval hru na housle a dirigování na Košické konzervatoři. Studoval také na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Absolvoval masterclass u renomovaného dirigenta Zsolta Nagyho, profesora Pařížské konzervatoře.

Jako dirigent vystupoval s různými filharmoniemi, například v Brně, ve Zlíně nebo v Olomouci a také v domovských Košicích. V roce 2017 debutoval v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě v inscenaci Tři mušketýři a taktéž ve Slovenském národním divadle v Mozartově Únosu ze serailu. Jako houslista se už během studia stal v roce 2007 koncertním mistrem Státní filharmonie Košice, s níž dodnes pravidelně vystupuje i jako sólista.