Concert calendar

  • Concerts in Ostrava
  • Concerts outside Ostrava

Do not miss

K2: Josef Špaček Violin Recital

The recitals of one of the best Czech world-class violinists and a concertmaster of the Czech Philharmonic Josef Špaček are always a special event. He has chosen an attractive program for the Ostrava performance: the event opens with Franz Schubert’s Rondo Brillant, a wonderful piece dedicated to the Czech violinist Josef Slavík. Robert Schumann will keep us in a Romantic mood with his Three Romances from 1849, originally designed for oboe and piano. Paganini’s Caprice will then show us the virtuosity and wild aspects of 19th-century music. The piece was arranged by the Polish composer Karol Szymanowski, who added an interesting piano part to it and played with its melodic structure.

15. 01. 2018
19 p.m.
City of Ostrava Cultural Centre - Grand Auditorium
from 150 CZK

Koncert PSMU (Choral Association of Moravian Teachers)

Vynikající pěvecké těleso zavítá do metropole Moravskoslezského kraje, aby zde jako každý rok zahájilo svou koncertní sezónu. Tradice lednových koncertu PSMU v Ostravě je velmi dlouhá, v roce 1975 ji převzal Lubomír Mátl od svých předchůdců a nyní v započaté linii pokračují i současní sbormistři Jiří Najvar a Jiří Šimáček.  

21. 01. 2018
10 p.m.
City of Ostrava Cultural Centre - Social Hall
from 130 CZK

B2: Vondráček plays Rachmaninoff

Jedenatřicetiletý opavský rodák Lukáš Vondráček je po svém slavném vítězství v náročné bruselské klavírní soutěži královny Alžběty v roce 2016 na roztrhání a pódia si pečlivě vybírá. Nyní přijíždí do Ostravy se Třetím koncertem největšího hudebního melancholika Sergeje Rachmaninova.

25. 01. 2018
19 p.m.
City of Ostrava Cultural Centre - Grand Auditorium
from 160 CZK

C2: Symphony, so what?

Co je to vlastně symfonie? Jak a kdy vznikla? Proč je právě symfonie onou nejzásadnější hudební formou? Jak skládali symfonie Haydn, Mozart, Beethoven? A jak jejich mladší kolegové? Odpovědi by nám měl přinést tento večer.

30. 01. 2018
19 p.m.
City of Ostrava Cultural Centre - Grand Auditorium
from 160 CZK