Janáčkova filharmonie OstravaKoncerty1. abonentní koncert v Opavě

1. abonentní koncert v Opavě

Program:
Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur op. 58

Petr Iljič Čajkovskij
Symfonie č. 6 h moll „Patetická“ op. 74

Účinkují:
Lukáš Vondráček – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Mihhail Gerts – dirigent

Pětice klavírních koncertů Ludwiga van Beethovena představuje jeden ze základních kamenů jeho tvorby a významný mezník v tomto žánru. Klavírní koncert č. 4 G dur op. 58 je první, kterým Beethoven směřuje k branám romantismu. V podání Lukáše Vondráčka, vítěze prestižní klavírní soutěže královny Alžběty v Bruselu v roce 2016, s napětím očekáváme mimořádný zážitek, v němž se snoubí brilantní klavírní technika se spontánním muzikantstvím.
Čajkovského šestá symfonie h moll op. 74 je skladatelovým posledním dokončeným dílem, které před svou smrtí ještě stihl uvést na jeviště. Charakteristická pro toto dílo je závěrečná věta, neobvykle dlouhá, připomínající svým charakterem rekviem. Čajkovskij považoval poslední symfonii za nejdůležitější a nejosobnější dílo. Zemřel několik dní po jeho dokončení.

Koncerty probíhají ve spolupráci se statutárním městem Opava, Opavskou kulturní organizací, Moravskoslezským krajem.

Záštitu nad 1. abonentním koncertem Janáčkovy filharmonie v roce 2019 převzal 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo. 

Záštitu nad cyklem abonentních koncertů Janáčkovy filharmonie v roce 2019 převzal primátor statutárního města Opavy Ing. Tomáš Navrátil.