Profil orchestru

Ostravský orchestr je žádaným a úspěšným tělesem, se kterým pravidelně spolupracují dirigenti světového formátu jako Christian Arming, Daniel Raiskin či Andrey Boreyko. V nedávné minulosti s orchestrem vystoupili – ať už v Ostravě nebo na turné – významní hudebníci jako například cellista Gautier Capuçon, houslisté Lisa Batiashvilli a Vadim Gluzman, zpěváci Anna Netrebko a Jonas Kaufmann, klavíristé Boris Giltburg a Simon Trpčeski a mnoho dalších. Od sezóny 2020/2021 působí v JFO na pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele Vassily Sinaisky.

Renomé JFO zajišťuje zejména stovka prvotřídních hudebníků nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Orchestr vyniká jedinečnou měkkostí smyčců a ostrým zvukem žesťové sekce. Ročně odehraje pro domovské publikum přes padesát koncertů. Pravidelně je zván k účinkování na domácích i zahraničních festivalech a turné – v posledních letech vystoupil například v New Yorku, Soulu, Paříži, Pekingu a v Mnichově. Hostoval v Číně, Německu, Španělsku, Itálii, Švýcarsku nebo v Polsku.

V repertoáru JFO pochopitelně nechybí Leoš Janáček, jehož jméno orchestr s hrdostí nese, Antonín Dvořák a další čeští skladatelé. Nahrávky JFO vyšly na hudebních nosičích u mnoha prestižních nahrávacích společností. Orchestr vytvořil hudbu k několika filmům, spolupracuje s populárními českými hudebníky, například s Tomášem Klusem nebo Vojtěchem Dykem. Pozornost soustředí i na vzdělávací cykly pro mladší publikum a seniory či na výchovu nadaných sólistů a dirigentů, kteří dostávají možnost vystupovat s orchestrem dokonce v samostatné koncertní řadě. Od roku 2020 přispívá JFO k alternativnímu vzdělávání a profesnímu růstu mladých talentovaných hudebníků z celého světa projektem Mezinárodní orchestrální akademie.

JFO navazuje na tradici Ostravského rozhlasového orchestru, který vznikl v dobách, kdy město navštěvovaly takové osobnosti jako Paul Hindemith, Sergej Prokofjev a Igor Stravinskij. Symfonický orchestr byl pak založen v roce 1954. Velmi rychle si vybudoval pevnou pozici na domácí scéně a začal koncertovat i za hranicemi. Spolupracovali s ním například Václav Neumann, Karel Ančerl, Charles Mackerras, Plácido Domingo, José Carreras či Diana Ross.

V uplynulých sezónách (2020 – 2022) na postu Hlavního hostujícího dirigenta působil Petr Popelka, více informací zde.

Pozici rezidenčního sólisty JFO v posledních dvou sezónách (2020 – 2022) zastával klavírista Lukáš Vondráček, více informací zde.

Působištěm orchestru JFO se během sezóny 2022/2023 stává ostravské kino Vesmír. JFO tak opouští na pár let svou domovskou scénu Domu kultury města Ostravy. Ten čeká rozsáhlá rekonstrukce, jejíž součástí je také přístavba koncertního sálu světových akustických parametrů. Autorem návrhu je architektonické studio Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts. Po 150 letech od první myšlenky a po téměř 70 letech od založení JFO je tak orchestr jen krůček od nového koncertního sálu a kulturního centra.

Soubory ke stažení