fbpx

Šéfdirigent

Vasilij Sinajskij

Janáčkovu filharmonii poprvé dirigoval v prosinci 2018. Po necelém roce pak pro zahajovací koncert sezóny 2019/2020 s JFO nastudoval Brahmse a Suka. Pro následující sezónu 2020/2021 mu byla nabídnuta pozice šéfdirigenta, kterou přijal se slovy: „Osobně mě taková nabídka velmi potěšila. A po mém působení ve Švédsku s Malmö Orchestra, v Rusku a v BBC Orchestra v Anglii je pro mě Česká republika nová země s novými výzvami. Celý svůj život miluji a obdivuji hudbu Janáčka, Martinů či Dvořáka. Jsem velmi rád, že jsem ve vašem městě a budu mít příležitost jej i vaši kulturu lépe poznat.“ První sezóna Sinajského s JFO byla poznamenána vládními opatřeními souvisejícími s koronavirovou pandemií. I přes všechna omezení, která tato doba pro umělce přináší, se Vasilij Sinajskij drží svého plánu: Udělat z tohoto orchestru jeden z nejlepších! A to nejen v Čechách, ale i v Evropě. Janáčkova filharmonie má již nyní velmi dobré jméno, ale já chci všem ukázat, v čem a proč je tak kvalitní. To je můj úkol. Janáčkovu filharmonii by měl poznat úplně každý.

Vasilij Sinajskij se narodil v roce 1947 ve městě Inta v Republice Komi v Rusku. Od mládí se profiloval jako pianista a dirigent, dnes je uznáván jako jeden z nejvýznamnějších ruských dirigentů. Dlouhodobě žije v Amsterdamu. Proslul interpretacemi zejména ruského, německého a anglického repertoáru. Mezi lety 2010 a 2013 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zastával pozici hlavního hostujícího dirigenta u BBC Philharmonic Orchestra. Dnes je zde emeritním dirigentem – stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Řídil symfonické orchestry v Londýně, Vídni, Berlíně, Houstonu, Sao Paulu, Soulu či Petrohradu. Vystupoval po celém světě. Od dětství hraji na klavír, chtěla to tak moje maminka. Ale ve čtrnácti letech, po návštěvě mnoha koncertů, jsem se rozhodl věnovat dirigování. Nastoupil jsem na konzervatoř a od šestnácti let jsem začal chodit na hodiny dirigování. Když jsem byl mladý, měl jsem rád zejména živá vystoupení. Koncert, to je vrchol dirigentské práce a je to ta nejvyšší meta. Samozřejmě mě i dnes zajímá, jak bude vypadat ten konkrétní večer, jak bude orchestr znít. Ale ta příprava, ten proces, když procházíte partituru a pronikáte do hudby víc a víc, když pracujete s orchestrem, hledáte různé detaily pro danou skupinu a pro daný nástroj – to je pro mě nyní krásný a zásadní proces.

 

Jeho předchůdci byli Heiko Mathias Förtster, Theodore Kuchar, Petr Vronský, Christian Arming, Dennis Burkh, Leoš Svárovský, Tomáš Koutník, Otakar Trhlík, Václav Jiráček, Josef Daniel, Jiří Waldhans a vůbec prvním šéfem tehdy ještě Ostravského symfonického orchestru byl jmenován v roce 1954 Otakar Pařík.

 

Soubory ke stažení

Nenechte si ujít

B1 Inaugurační koncert šéfdirigenta

První uvedení Stravinského Svěcení jara v květnu 1913 doprovázelo obecenstvo bučením, vtipy, nadávkami a strhly se dokonce rvačky.

01. 10. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A2 Verdi! Requiem

Koncert zrušen
Posluchačům cyklu A se poprvé představí nový šéfdirigent při interpretaci jednoho z nejčastěji uváděných velkých sborových děl.

05. 11. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

Novoroční koncert

záznam koncertu zde


Za jedinečnou atmosférou nemusíte jezdit do Vídně. 

14. 01. 2021
20:15 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 280 Kč