fbpx

Šéfdirigent

Vassily Sinaisky

Janáčkovu filharmonii poprvé Sinaisky řídil v prosinci 2018. Na programu byl Britten, Šostakovič a Franck. Po necelém roce dirigent nastudoval s JFO Brahmse a Suka. Tentokrát šlo o zahajovací koncert sezóny 2019/20. V časopisu Harmonie k tomu recenzent v článku nazvaném „Ostravská pohádka“ uvedl: „Sledovat Sinaiského při práci s ostravskými hudebníky byla radost. Upoutala mne zejména jeho práce se zvukem a pečlivá vyváženost všech nástrojových skupin.“ Pro následující sezónu mu byla nabídnuta pozice šéfdirigenta, kterou přijal.

Vassily Serafimovič Sinaisky se narodil v roce 1947 ve městě Inta v republice Komi v Rusku. Od mládí se profiloval jako pianista a dirigent, dnes je uznáván jako jeden z nejvýznamnějších ruských dirigentů. Dlouhodobě žije v Amsterdamu. Proslul interpretacemi zejména ruského, německého a anglického repertoáru. Mezi lety 2010 a 2013 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zastával pozici hlavního hostujícího dirigenta u BBC Philharmonic Orchestra. Dnes je zde emeritním dirigentem – stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Řídil symfonické orchestry v Londýně, Vídni, Berlíně, Houstonu, Sao Paulu, Soulu či Petrohradu. Vystupoval po celém světě.
Ostrava si klade za čest, že v čele jejího symfonického orchestru stanul tak významný a náročný umělec. 

Jeho předchůdci byli Heiko Mathias Förtster, Theodore Kuchar, Petr Vronský, Christian Arming, Dennis Burkh, Leoš Svárovský, Tomáš Koutník, Otakar Trhlík, Václav Jiráček, Josef Daniel, Jiří Waldhans a vůbec prvním šéfem tehdy ještě Ostravského symfonického orchestru byl jmenován v roce 1954 Otakar Pařík.

 

Soubory ke stažení

Nenechte si ujít

B1 Inaugurační koncert šéfdirigenta

První uvedení Stravinského Svěcení jara v květnu 1913 doprovázelo obecenstvo bučením, vtipy, nadávkami a strhly se dokonce rvačky.

01. 10. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A2 Verdi! Requiem

Koncert zrušen
Posluchačům cyklu A se poprvé představí nový šéfdirigent při interpretaci jednoho z nejčastěji uváděných velkých sborových děl.

05. 11. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

Novoroční koncert ve vídeňském stylu

Za jedinečnou atmosférou novoročního koncertu nemusíte jezdit až do Vídně. Pánové Johann Strauss ml., Eduard Strauss, Franz Lehár a Emmerich Kálmán přijedou za vámi.

13. 01. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 280 Kč
Zobrazit detail