fbpx

Šéfdirigent

Vasilij Sinajskij

Janáčkovu filharmonii poprvé Sinajskij řídil v prosinci 2018. Na programu byl Britten, Šostakovič a Franck. Po necelém roce dirigent nastudoval s JFO Brahmse a Suka. Tentokrát šlo o zahajovací koncert sezóny 2019/20. V časopisu Harmonie k tomu recenzent v článku nazvaném „Ostravská pohádka“ uvedl: „Sledovat Sinajského při práci s ostravskými hudebníky byla radost. Upoutala mne zejména jeho práce se zvukem a pečlivá vyváženost všech nástrojových skupin.“ Pro následující sezónu mu byla nabídnuta pozice šéfdirigenta, kterou přijal.

Vasilij Serafimovič Sinajskij se narodil v roce 1947 ve městě Inta v republice Komi v Rusku. Od mládí se profiloval jako pianista a dirigent, dnes je uznáván jako jeden z nejvýznamnějších ruských dirigentů. Dlouhodobě žije v Amsterdamu. Proslul interpretacemi zejména ruského, německého a anglického repertoáru. Mezi lety 2010 a 2013 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zastával pozici hlavního hostujícího dirigenta u BBC Philharmonic Orchestra. Dnes je zde emeritním dirigentem – stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Řídil symfonické orchestry v Londýně, Vídni, Berlíně, Houstonu, Sao Paulu, Soulu či Petrohradu. Vystupoval po celém světě.
Ostrava si klade za čest, že v čele jejího symfonického orchestru stanul tak významný a náročný umělec. 

Jeho předchůdci byli Heiko Mathias Förtster, Theodore Kuchar, Petr Vronský, Christian Arming, Dennis Burkh, Leoš Svárovský, Tomáš Koutník, Otakar Trhlík, Václav Jiráček, Josef Daniel, Jiří Waldhans a vůbec prvním šéfem tehdy ještě Ostravského symfonického orchestru byl jmenován v roce 1954 Otakar Pařík.

 

Soubory ke stažení

Nenechte si ujít

B1 Inaugurační koncert šéfdirigenta

První uvedení Stravinského Svěcení jara v květnu 1913 doprovázelo obecenstvo bučením, vtipy, nadávkami a strhly se dokonce rvačky.

01. 10. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A2 Verdi! Requiem

Koncert zrušen
Posluchačům cyklu A se poprvé představí nový šéfdirigent při interpretaci jednoho z nejčastěji uváděných velkých sborových děl.

05. 11. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

Novoroční koncert

záznam koncertu zde


Za jedinečnou atmosférou nemusíte jezdit do Vídně. 

14. 01. 2021
20:15 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 280 Kč