fbpx

Šéfdirigent

Heiko Mathias Förster

Od roku 2007 do roku 2014 působil Heiko Mathias Förster jako hudební ředitel Nové filharmonie Vestfálsko. Během této doby vedl orchestr při mnohých projektech v Porúří ale i daleko za jeho hranicemi. Velké úspěchy slavil s Verdiho Otellem, Samsonem a Dalilou Camilla Saint-Saënse, Korngoldovým Mrtvým městem a také s německou premiérou opery Isaaca Albenize Merlin v Hudebním divadle v Gelsenkirchenu.

Stejně elegantně jako na domácích pódiích se Förster pohybuje i na mezinárodní scéně. Kromě koncertů v Číně, Nizozemsku a Švýcarsku, pravidelně hostuje tento meklenburský rodák mimo jiné v operních domech v Praze a Bratislavě.

Jako šéfdirigent působil v letech 1999-2007 u Mnichovských symfoniků, s nímiž se prezentoval také na Mezinárodním hudebním festivalu Gut Immling v Chiemgau, a to se znamenitými operními inscenacemi. Stejně dobře je zapsán i v Brandenburském divadle, kde chtěl být Förster původně pianistou a kde odstartovala jeho dirigentská kariéra.

Heiko Mathias Förster také úspěšně doprovázel mnohé operní hvězdy jako jsou Rolando Villazón, Barbara Frittoli, Elina Garanča, Angela Gheorghiu, José Cura nebo Joseph Calleja. Stejně tak H. M. Förster pravidelně hostuje u významných orchestrů po celém světě (Orquestra Sinfonica de Santiago de Chile, Moskevská filharmonie, Orchestre de Colonnes Paříž, Orchestra Sinfonica di Palermo, Israel Symphony Orchestra, Bavorský státní orchestr, Národní symfonický orchestr Tchaj-wan, Orchestra del Teatro di Gran Liceo Barcelona, Čínský národní orchestr Peking nebo Rozhlasový symfonický orchestr Berlín).

Pracuje také na vlastních koncertních projektech. Společně s Vicco von Bülowem alias Loriotem realizoval např. projekt „Prsten v jednom večeru“. Další úspěch s hudbou Richarda Wagnera slavil Förster v roce 2003 s „Prstenem beze slov“ s vlastní čistě orchestrální verzí Wagnerova Prstenu Niebelungova.

Díla Richarda Wagnera přepracoval Heiko Mathias Förster také pro mladé publikum. V roce 2012 to byla série představení „Bludný Holanďan pro děti“ s Rozhlasovým symfonickým orchestrem Berlín a na jaře roku 2014 se v Berlíně uskutečnila premiéra programu „Prsten ve 100 minutách“.

V roce 2014 byl Heiko Mathias Förster jmenován šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

 

Soubory ke stažení