fbpx

Koncerty pro školy

Pro školy 

Pro školní mládež připravujeme hudební příběhy, které interaktivní a poutavou formou přibližují mladé generaci oblast klasické hudby. Zjednodušeně by se dalo říci, že mladému a nejmladšímu publiku pomáháme udělat první krůčky do světa „vážné“ hudby, a to i trochu nevážně.
Věříme, že je to cesta, jak probudit prvotní zájem. Vždyť hudba je jednou z podstatných dimenzí života. Dokáže v nás vzbuzovat hluboké emoce, dopřává nám nezapomenutelné a neopakovatelné zážitky, je s námi v těžkých i v těch radostných chvílích. Chtěli bychom bourat předsudky, kterými je svět klasické hudby stále ještě zatížený, a ukázat cestu k celé její kráse.

 

Dopolední koncerty pro školy (první i druhý stupeň ZŠ, SŠ)

Již samotný zážitek z produkce živé hudby v podání mnohačlenného orchestru je úchvatný a omračující, navíc je doplněn komentářem, který leccos objasní, pomůže pochopit a hlavně dokáže vzbudit u mladého publika zájem. Moderované koncerty rozhodně nejsou pouhopouhými vzdělávacími programy, ale snaží se návštěvníkům trochu pootevřít dveře, za kterými je čeká ono velké dobrodružství zvané hudba. 

25. 11. 2021 v 10:00
Fenomén Mozart a jeho „gémolka“ (provází Barbora Seidlová, diriguje Václav Luks)
Místo konání: společenský sál DKMO (min. 300 osob, max. 750 osob)
Cena: 70 Kč/žák (pedagogický doprovod má vstup zdarma)

27. 1. 2022 v 10:00
Neofolklorismus v hudbě Leoše Janáčka a jeho evropských kolegů (provází Jan Maxián, diriguje Gabriel Bebeselea)
Místo konání: společenský sál DKMO (min. 300 osob, max. 750 osob)
Cena: 70 Kč/žák (pedagogický doprovod má vstup zdarma)

10. 3. 2022 v 10:00
Od Vyšehradu po Blaník – Má vlast Bedřicha Smetany (výběr) (provází Emma Smetana, diriguje Jan Kučera)
Místo konání: společenský sál DKMO (min. 300 osob, max. 750 osob)
Cena: 70 Kč/žák (pedagogický doprovod má vstup zdarma)

7. 4. 2022 v 10:00
Beethovenova „Osudová“ (provází Barbora Seidlová, diriguje Risto Joost)
Místo konání: společenský sál DKMO (min. 300 osob, max. 750 osob)
Cena: 70 Kč/žák (pedagogický doprovod má vstup zdarma)

 

Dopolední generální zkoušky (druhý stupeň ZŠ, SŠ)

Školáci se mohou přijít podívat i na vybrané generální zkoušky. Stanou se svědky poslední zkoušky, závěrečných korekcí, specifické atmosféry, která panuje v orchestru těsně před samotným koncertem. Před generální zkouškou si navíc poslechnou dramaturgický úvod, který jim přiblíží jednotlivé skladby nebo dění v orchestru. Díla jsou vybírána tak, aby měli mladí posluchači možnost poznat stěžejní kusy symfonického repertoáru. V průběhu zkoušky však prosíme o klid, aby mohla nerušeně proběhnout.

Termíny: 11. 11. 2021 (Wagner, Schumann, Martinů), 2. 12. 2021 (Smetana, Weinberg, Berlioz), 6. 1. 2022 (Strauss, Šostakovič), 20. 1. 2022 (Brahms, Šostakovič), 10. 2. 2022 (Sibelius, Detieux, Čajkovskij), 24. 3. 2022 (Korngold, Martinů, Zemlinsky), 28. 4. 2022 (Dvořák, Martinů, Čajkovskij)
od 9:30 dramaturgický úvod (přiblížení programu) – detailní program jednotlivých koncertů včetně účinkujících naleznete u jednotlivých koncertů, začátek generální zkoušky v 10 hodin

Místo konání: společenský sál DKMO (min. 300 osob, max. 750 osob)
Cena: 30 Kč/žák (pedagogický doprovod má vstup zdarma)

 

Komentované zkoušky orchestru (druhý stupeň ZŠ, SŠ)

Jak vypadá partitura a jak se liší od partu? Jak si skladbu představoval skladatel? Je partitura dogma nebo umožňuje různé čtení, interpretace? A jak přimět orchestr, aby hrál to, co si dirigent představuje?
Žákům druhého stupně základních škol i studentům škol středních nabízíme jedinečnou příležitost nahlédnout do procesu vzniku koncertního programu.

Termín: lze domluvit na základě široké nabídky symfonických koncertů , zkoušky před koncertem většinou probíhají od pondělí do středy od 9 do 13 hodin.
Cena: pro žáky 50 Kč (pedagogický doprovod zdarma)
Místo konání: zkušebna Domu kultury města Ostravy (vchod z levé strany budovy)

 

Workshopy pro školy (první i druhý stupeň ZŠ i žáky SŠ)

Jen poslouchat někdy nestačí. Protože jde taky o to, jak poslouchat, nač se zaměřit, co slyšet.
Je třeba stimulovat nejen dětskou představivost, ale také koncentraci. Pro cestu k hudbě jsme zvolili formu workshopů. Zkušený lektor pracuje s dětmi interaktivním způsobem a věnuje se nejen prohlubování jejich vědomostí, ale také dovedností. Kromě mozkových závitů musejí být zapojeny i ruce a hlasivky. Cílem workshopů je ukázat dětem a mládeži, jak vnímat zvuky kolem sebe, otevřeně myslet a hlavně jak naslouchat hudbě. Program workshopu je sestaven adekvátně věku přihlášených žáků a studentů.

Termín: lze domluvit individuálně, zpravidla v úterý dopoledne. 
Cena: pro žáky 30 Kč (pedagogický doprovod zdarma)
Místo konání: hudební sál Domu kultury města Ostravy (vchod z levé strany budovy)

 

Koncerty pro školy (MŠ, první stupeň ZŠ)
Účinkují hráči Janáčkovy filharmonie Ostrava a herci Divadla Petra Bezruče. 

Ladí neladí?!
Setkání se smyčcovým kvartetem doslova tváří v tvář. Hudebně-dramatický interaktivní program pro předškoláky a žáky prvního stupně základních škol. Kdo v takovém smyčcovém kvartetu hraje? Na jaké nástroje a jak se ladí? A co se stane, když mají hudebníci rozladěné nejen nástroje, ale také třeba náladu? To všechno budou děti po 45 minutách programu vědět. Po celou dobu se do něj mohou aktivně zapojovat. Smějí dokonce to, co na běžném koncertu ne: na vyzvání se vrtět, tancovat, zpívat nebo šustit.

Buší nebuší?!
Hudební setkání s bicími nástroji!  Tak ale těch je! A těch zvuků co dokážou vyloudit a těch rytmů! A to se na ně bubnuje? Buší? Cinká? Klepe? To musí být ovšem nebezpečné povolání. Takový ubouchnutý palec tympánovou palicí, vypíchnuté oko ocelovou paličkou od trianglu, skřípnuté břicho mezi činely … Doporučujeme jen těm nejodvážnějším! 

Fouká nefouká?!
Hudební setkání s dechovými nástroji. Nádech, výdech. Nafoukni, vyfoukni. Foukat? Fučet? Nebo prskat? Nezdají se vám ti dechaři nějak moc nafouklí? Nafučení? Oprsklí? A že občas něco přepísknou? Tak ale to je potřeba se přijít přesvědčit a podívat se dechovým nástrojům a jejich hráčům pořádně na plíce!

Zpíváš nebo nezpíváš?!
Hudební setkání plné zpěvu, halekání, popěvků, trylků a písniček … Tohle se zdá moc vysoko! Potřebuju žebřík! Jéé, tohle je zase moc dole! Spusťte mě na laně, ale pořádně mě držte! A kdyby byl jeden na střeše a druhý ve sklepě? To by si mohli spolu zazpívat? Jak až vysoko? A jak nejvíc hluboko? Hlasový rozsah od sklepa až po střechu prozkoumáme nejen uchem ale i hlasem.

Termín: dle dohody (cca 45 min)
Místo konání: hudební sál JFO (max. 30 osob)
Cena: 50 Kč/žák (pedagogický doprovod má vstup zdarma)

 

Workshopy pro pedagogy

Do nabídky zařazujeme také hudební workshopy pro učitele hudební výchovy. Ty jsou zaměřeny především na tvořivé hudební činnosti, propojení hudební pohybové a dramatické výchovy, na práci s nástroji orffovského instrumentáře a s materiály a předměty na první pohled zcela nehudebními. Workshop se soustřeďuje na soubor metod a postupů rozvíjejících dovednosti a znalosti žáků v hudební výchově. Učitel, který se vydá touto cestou, bývá často odměněn za svoji odvahu popustit uzdu fantazii a kreativitě originálními dětskými a studentskými nápady.

Termíny: během podzimu 2021 a jara 2022, upřesníme na dotaz. Workshopy vede lektor Martin Ptáček.
Cena: 100 Kč

 

Večerní koncerty s  80% slevou ze vstupného

V tomto případě můžete vybírat z celé nabídky abonentních koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava (www.jfo.cz). Podmínkou je minimální účast 25 osob a objednávka s minimálně třítýdenním předstihem. Sleva na vstupném platí pro studenty i pedagogický doprovod.

 

Informace
edukace@jfo.cz 

 

Veronika Foltýnková

Obchodní referent