A/Symfonický cyklus

Pohodlně se usaďte. Orchestr už ladí nástroje a zanedlouho začne hrát. Koncertní sál se pak rozezvučí skvělými skladbami z 19. a 20. století. V této sezóně koncertujeme v bývalém kině Vesmír, kam se filharmonie dočasně uchýlila kvůli výstavbě nového koncertního sálu a rekonstrukci Domu kultury města Ostravy. S ohledem na komornější prostředí jsme pro vás vybrali tradičnější repertoár. Poslechněte si to nejlepší od Dvořáka, Martinů, Beethovena, Strausse, Čajkovského nebo Prokofjeva.

B/Symfonický cyklus

Klasici v tom nejlepším provedení tuto sezónu zaznějí v bývalém kině Vesmír, zatímco se bude stavět nový koncertní sál. Přijďte si poslechnout skladby, které s respektem hrají orchestry po celém světě. Například Prokofjevovu Sinfonii pro violoncello a orchestr, předehru k jediné Beethovenově opeře, kterou kdy zkomponoval, Straussovu melodickou Burlesku nebo Schumannovu první symfonii, jež se při premiéře v roce 1841 setkala s nadšeným přijetím.

C/Co máme rádi

Koncertní řada C je určena posluchači hravému, který má chuť svět klasické hudby objevovat a prožívat kreativním a možná lehce netradičním způsobem. Hrát bude totiž nejen orchestr, ale akce bude vyžadována i po samotném posluchači. Mimochodem ani dirigent nebude jen dirigovat. A konečně i od samotné moderátorky můžeme očekávat víc než průvodní slovo. Tou bude herečka Markéta Matulová. Budeme zkrátka hrát ale také si hrát. Cítíte-li, že by tyto koncerty mohly být tím pravým právě pro vás, jste srdečně zváni! V této sezóně se budeme věnovat tématu odolnosti. Neb právě zdolat možné předsudky a obavy, odolat možným nástrahám hudby v podání symfonického orchestru, ba naopak neodolat jejím lákadlům, a konečně nechat se klasickou hudbou zcela unést, to je právě to, co bychom rádi s vámi posluchači prožili. Doporučujeme pro žáky od 2. stupně ZŠ.

D/Cyklus Dětem

Koncerty cyklu D jsou určeny celé rodině - dětem, rodičům i prarodičům. Jsou připraveny tak, aby si dospělí s dětmi užili neobyčejné nedělní odpoledne. Hlavní hrdiny Vláďu a Otu čeká nelehký rok. Taková problémová sezóna. A to dost. Všude kam se podívají, všude nějaký problém. Navíc problémy má i pan dirigent s orchestrem. A proto je třeba přijít, posadit se a podpořit je v hledání řešení. Děkujeme, že je v tom nenecháte! Doporučujeme pro děti od 1. stupně ZŠ.

E/Elán mladých

Cyklus E jiskří elánem a energií. Janáčkova filharmonie Ostrava ráda dává šanci vycházejícím hvězdám, které se v rámci tohoto cyklu většinou poprvé představí s velkým symfonickým tělesem. Letos nás čekají čtyři mimořádné koncerty. Zaposloucháme se do umění mladých interpretů, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží JFO. Po absolvování týdenního dirigentského kurzu se na společném koncertě představí také mladí dirigenti z Umělecké akademie v Curychu.

Zobrazit koncerty

G/Cyklus Gong

V tomto jedinečném cyklu spojujeme symfonickou hudbu s jinými žánry a dáváme prostor původním autorským projektům. V Gongu, který vznikl v bývalém plynojemu Dolní oblasti Vítkovic, jste tak už měli možnost slyšet písně a skladby nejrůznějších interpretů společně s orchestrem JFO. Hudbu se vždy snažíme uchopit novým způsobem a připravit vám jedinečný zážitek. Letos se společně s vámi těšíme na Cirk La Putyka a naše společné představení, na Tata Bojs, na hudební poctu Davidu Stypkovi a filmovou hudbu. Doporučujeme pro žáky od 2. stupně ZŠ.

K/Komorní cyklus

Komorní hudba má něco do sebe – je to klasická hudba v té nejčistší a nejkřišťálovější podobě. Žádná chyba se neschová, je nutná dokonalá interpretační propracovanost a důraz na detail. Mezi publikem a souborem, v němž sedí jen několik málo hudebníků, se může rozvinout hlubší vztah, snad i intimita. Letošní Cyklus K v Janáčkově filharmonii Ostrava představí především hudbu z minulého století, ale prostor bude dán i starším skladbám. Zaznějí například sonáty Ravelovy nebo Debussyho, stejně jako díla českých mistrů Dvořáka, Myslivečka nebo Nováka.

M/Mimořádné koncerty

Pšt! Chystá se něco mimořádného, monumentálního a majestátního. V Gongu zaznějí v rámci Cyklu M skladby se silným příběhem a filozofickým podtextem a vyžadující velký orchestr. Třeba Carmina Burana s celou svou veselostí i hloubkou středověkých písní, jež Carla Orffa inspirovaly. Nebo Šostakovičova „Leningradská“, kterou protestoval nejen proti německému obléhání, ale také proti Stalinovým čistkám ve čtyřicátých letech. Při závěrečném koncertu se ke slovu dostane mimo jiné Gruzínec Gija Kančeli se svou skladbou Nu.Mu.Zu, kterou zkomponoval v roce 2015. Je na co se těšit.

O/Cyklus koncertů v Opavě

V Opavě se pod taktovkou JFO konaly koncerty už v 70. a 80. letech minulého století. Před čtyřmi lety byla tato tradice obnovena. Hudební zážitek opavského symfonického cyklu je umocněn jedinečným prostorem kostela svatého Václava. Tentokrát tu zaznějí skladby nejznámějších klasiků, jako je Haydn, Mozart nebo Beethoven. Významné kusy z 18. století vyžadují preciznost a sehranost orchestru. Nástrojů se proto chopí zavedení interpreti i mladé vycházející hvězdy.

R/Cyklus klavírních recitálů

V hlavní roli Cyklu R je klavír a špičkoví interpreti. Pro letošní sezónu jsme v JFO připravili opravdové skvosty. Zaznějí skladby barokních i současných mistrů, například J. S. Bacha, G. F. Händela, M. Ravela nebo soudobého britského skladatele Thomase Adèse. Chybět nebude ani skladba autora, který vůbec jako první se sólovým klavírním recitálem vystoupil, Franze Liszta. Za klavír usednou světové i domácí hvězdy, například mladá čínská klavíristka Zee Zee nebo Inon Barnatan. Vůbec poprvé pak v duu společně zahrají klavíristé Lukáš Vondráček a Federico Colli.

T/Tuzemské koncerty

Janáčkův máj, Svatováclavský festival… to je jen několik vybraných prestižních českých festivalů, na kterých mohou hudbymilovní posluchači obdivovat interpretační umění JFO. Příjemnou atmosféru těchto festivalů umocňuje kouzlo koncertního prostředí. Pravidelně ostravský orchestr hraje také ve městech regionu – nejčastěji asi v Orlové, pravidelně v Novém Jičíně, ale také v Karviné, Havířově, Frýdku-Místku nebo Opavě.

Z/Zahraniční koncerty

O interpretačních kvalitách Janáčkovy filharmonie Ostrava svědčí mimo jiné opakující se pozvánky zahraničních koncertních a pořadatelských agentur na umělecká turné. Značný význam mají zahraniční zájezdy pro potvrzení uměleckých předností tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu. Zapomínat nesmíme ani na úlohu reprezentační. Hudba dokáže posluchače přeneseně naladit na pozitivnější vnímání Česka a potažmo Ostravy jako takové.