Janáčkova filharmonie OstravaKoncerty2. abonentní koncert v Opavě

2. abonentní koncert v Opavě

Program:
Antonín Dvořák
Slovanské tance op. 46

Johannes Brahms
Symfonie č. 4 e moll op. 98

 

Účinkují:
Janáčkova filharmonie Ostrava
Sergio Alapont – dirigent

Skladatelé Johannes Brahms a Antonín Dvořák měli k sobě neobvykle blízko. Brahms doporučil Dvořáka k získání rakouského státního stipendia a později také svému dvornímu vydavateli Fritzi Simrockovi v Berlíně. Ten vycítil Dvořákův talent a vyzval jej sepsání klavírních skladeb pro čtyři ruce. Tak vznikly Slovanské tance, původně pro klavír, později je Dvořák zinstrumentoval pro celý orchestr. První řada Slovanských tanců vychází, s výjimkou čísla 2, výhradně z českých lidových tanců (furianta, polky, sousedské a skočné). Všem částem cyklu je společná ohromující invence ve všech složkách hudebního zpracování včetně přirozenosti a spontaneity.
Poslední z Brahmsových symfonií má poněkud melancholický výraz. Autor ji zkomponoval v roce 1885. Dříve než se rozhodl představit ji veřejnosti, nastudoval sám celou partituru s orchestrem. Na opavském koncertě zazní obě díla v podání JFO a pod taktovkou španělského dirigenta Sergio Alaponta.

Koncerty probíhají ve spolupráci se statutárním městem OpavaOpavskou kulturní organizací, Moravskoslezským krajem.

Záštitu nad cyklem abonentních koncertů Janáčkovy filharmonie v roce 2019 převzal primátor statutárního města Opavy Ing. Tomáš Navrátil.