fbpx


JFO ve Wiener Musikverein

Wolfgang Amadeus Mozart
La clemenza di Tito, předehra k opeře KV 621
Petr Iljič Čajkovskij
Louskáček, suita z baletu op. 71
Gustav Mahler
Symphonie č. 4 G dur

Kateřina Kněžíková – soprán
Janáčkova filharmonie Ostrava
Gabriel Bebeşelea – dirigent

„Svou zahraniční misi v letošním roce zakončí Janáčkova filharmonie Ostrava 8. prosince tím nejlepším možným způsobem – vystoupením ve Zlatém sále vídeňského Musikvereinu. Což je jeden z nejprestižnějších evropských koncertních sálů, přestože byl postaven už v 19. století, jeho akustika je mimořádná. Po nedávném vystoupení JFO v sále Labské filharmonie v Hamburku je to tak další výrazná destinace, a to poměrně v krátké době. Tato pozvání svědčí o skvělé umělecké kondici ostravského orchestru,“ doplňuje Jan Žemla.

Koncertní dům hudebního spolku Musikverein (na snímcích níže) je nejproslulejším centrem klasické hudby v celé Vídni. Milióny milovníků hudby z celého světa znají vídeňský koncertní dům hudebního spolku Musikverein jako jeden z nejtradičnějších koncertních domů, který hostí umělce té nejvyšší úrovně. Budova na náměstí Karlsplatz, nedaleko skvostného bulváru Ringstraße, která připomíná chrám, byla vystavěna v roce 1870 Theophilem Hansenem v pseudohistorickém stylu.
Velký sál, nebo také „Zlatý sál“ v koncertním domě hudebního spolku Musikverein je proslulý svým nádherným vybavením. Stejně tak fantastická jako vzhled je i zdejší akustika – hudební zážitky díky dokonalému ozvučení jsou jedinečné i na světové úrovni. Ze Zlatého sálu se každoročně přenáší Novoroční koncert Vídeňské filharmonie pro milióny televizních diváků po celém světě.

Od roku 2004 jsou v koncertním domě hudebního spolku Musikverein k dispozici čtyři Nové síně: Skleněný sál, Kovový sál, Kamenný sál a Dřevěný sál. Zde je programově kladen důraz na prezentaci mladých nadějných umělců. Ve Skleněném sále tak například debutovala dnes již světově známá sopranistka Anna Prohaska. Jazz je v těchto čtyřech Nových sálech hudebního spolku Musikverein doma stejně jako mluvené slovo – herci, autoři a hudebníci předčítají z vlastní tvorby, vyprávějí příběhy nebo diskutují na hudební témata. Rovněž u mladého publika se Nové sály, v nichž se koná více než 230 koncertů pro děti a mládež s cílem získat tyto mladé lidi pro hudbu, těší značné oblibě.