fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaK/Komorní cyklusK1 Benda Quartet s V. Veverkou

K1 Benda Quartet s V. Veverkou

František Vincenc Kramář
Kvartet pro hoboj, housle, violu a violoncello č. 1 C dur

Bohuslav Martinů
Mazurka – Nocturno pro hoboj, dvoje housle a violoncello

Toru Takemitsu
Entre-temps pro hoboj a smyčcové kvarteto

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Smyčcový kvartet e moll op. 44 č. 2

Wolfgang Amadeus Mozart
Kvartet pro hoboj a smyčce F dur K370

 

Vilém Veverka – hoboj
Benda Quartet

 

František Kramář přispěl do vídeňského klasicismu na přelomu 18. a 19. století osobitým elánem, něžnou lyrikou bez sentimentu a smyslem pro hudební humor. Ve skladbě Bohuslava Martinů Mazurka-Nokturno se k Benda Quartetu připojí jeden z nejlepších hobojistů současnosti Vilém Veverka. Dílo vzniklo na objednávku UNESCO jako hold Fryderyku Chopinovi ke 100. výročí jeho úmrtí. Japonský skladatel-samouk Toru Takemitsu se proslavil především filmovou hudbou (více než 90 filmů, především režiséra A. Kurosawy). Moje hudba je jako zahrada a já jsem zahradník. Poslouchat ji je jako procházet se zahradou a vnímat a prožívat změny světla, vzorů a struktury.
Mendelssohna a Mozarta sice dělí více než století, ale jinak jsou si velmi podobní. Oba byli všestrannými hudebníky (skladatelé, dirigenti, klavíristé, houslisté, varhaníci). Oba byli „zázračnými dětmi“, ostatně Mendelssohna nazývali „druhým Mozartem“. A z jejich hudby vyvěrá čistá radost a přirozenost, s níž oba komponovali.

Nenechte si ujít

C1 Hudební rytmy Jihu

Hudba inspirovaná rytmy Španělska, Portugalska a Latinské Ameriky. Vyslechneme ukázky ze známých skladeb Maurice Ravela, Pabla de Sarasateho, Manuela de Fally, Heitora Villa-Lobose, Ástora Piazzolly a dalších skladatelů.

10. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

B1 Beethovenova Eroica

Za nejlepší symfonii všech dob byla podle průzkumu britského časopisu BBC Music mezi 151 dirigenty celého světa zvolena právě Symfonie č. 3 Es dur  Ludwiga van Beethovena, všeobecně známá jako Eroica.

24. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

4. abonentní koncert v Opavě

Poslední ze čtveřice opavských koncertů zahájí nejslavnější violoncellové dílo Jacquese  Offenbacha – Grand concerto pour violoncelle et orchestre, které mělo premiéru v roce 1847 v Paříži.

30. 10. 2019
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 240 Kč