fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaK/Komorní cyklusK1 Benda Quartet s V. Veverkou

K1 Benda Quartet s V. Veverkou

František Vincenc Kramář
Kvartet pro hoboj, housle, violu a violoncello č. 1 C dur

Bohuslav Martinů
Mazurka – Nocturno pro hoboj, dvoje housle a violoncello

Toru Takemitsu
Entre-temps pro hoboj a smyčcové kvarteto

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Smyčcový kvartet e moll op. 44 č. 2

Wolfgang Amadeus Mozart
Kvartet pro hoboje a smyčce F dur K370

 

Vilém Veverka – hoboj
Benda Quartet

 

František Kramář přispěl do vídeňského klasicismu na přelomu 18. a 19. století osobitým elánem, něžnou lyrikou bez sentimentu a smyslem pro hudební humor. Ve skladbě Bohuslava Martinů Mazurka-Nokturno se k Benda Quartetu připojí jeden z nejlepších hobojistů současnosti Vilém Veverka. Dílo vzniklo na objednávku UNESCO jako hold Fryderyku Chopinovi ke 100. výročí jeho úmrtí. Japonský skladatel-samouk Toru Takemitsu se proslavil především filmovou hudbou (více než 90 filmů, především režiséra A. Kurosawy). Moje hudba je jako zahrada a já jsem zahradník. Poslouchat ji je jako procházet se zahradou a vnímat a prožívat změny světla, vzorů a struktury.
Mendelssohna a Mozarta sice dělí více než století, ale jinak jsou si velmi podobní. Oba byli všestrannými hudebníky (skladatelé, dirigenti, klavíristé, houslisté, varhaníci). Oba byli „zázračnými dětmi“, ostatně Mendelssohna nazývali „druhým Mozartem“. A z jejich hudby vyvěrá čistá radost a přirozenost, s níž oba komponovali.

Nenechte si ujít

C1 Hudební rytmy Jihu

Hudba autorů ze Španělska, Portugalska a Latinské Ameriky. Vyslechneme známé skladby Maurice Ravela, Pabla de Sarasateho, Manuela de Fally, Heitora Villa-Lobose, Ástora Piazzolly a dalších.

10. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

B1 Beethovenova Eroica

Za nejlepší symfonii všech dob byla podle průzkumu britského časopisu BBC Music mezi 151 dirigenty z celého světa zvolena právě Beethovenova Eroica.

24. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

4. abonentní koncert v Opavě

30. 10. 2019
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 240 Kč