fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyNejvětší soutěž v novodobých dějinách města Ostravy

Největší soutěž v novodobých dějinách města Ostravy

28. 8. 18

Zastupitelé města Ostravy schválili vypsání mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na koncertní halu. Bude postavena u Domu kultury města Ostravy a propojena s ním, protože v něm zůstane zázemí Janáčkovy filharmonie. Podle primátora Tomáš Macury se bude jednat společně se soutěží na výstavbu Nové radnice z 20. let o nejvýznamnější architektonickou soutěž v historii Ostravy.

Město Ostrava vyhlásilo další architektonickou soutěž (na snímku návrh Ivo Klimeše z jedné z předchozích soutěží). Jako pátá v pořadí za poslední dva roky a jedna z nejvýznamnějších v celé historii města to bude mezinárodní soutěž na koncertní halu.  Snahou města je postavit výjimečnou stavbu nejen z architektonického hlediska, ale především se špičkovou akustikou. Soutěž bude koncipována jako kombinovaná se dvěma koly. Náklady na realizaci koncertní haly jsou v tuto chvíli odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH.

„Ostrava již desítky let usiluje o výstavbu koncertní haly s perfektní akustikou, dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava,“ konstatoval primátor Tomáš Macura.

„Naším cílem je vybudovat kvalitní koncertní halu s kapacitou až 1300 míst, která nebude mít v České republice obdoby. Prověřili jsme proto podrobně způsob a podmínky podobných soutěží u nás i v okolních státech. Došli jsme k závěru, že nutností pro skutečně kvalitní výsledek je oslovení takového projektového týmu, který bude disponovat nejen kvalitním architektem se zkušenostmi s projektováním koncertní haly, ale také zkušeným akustikem,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

„ Abychom zajistili co nejkvalitnější výsledek soutěže a navrženého řešení, rozhodli jsme se oslovit kromě odborné veřejnosti i tři mezinárodně uznávané architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertní síně, které již v praxi své akustické kvality prokázaly. Těmi třemi oslovenými týmy budou: zaprvé Steven Holl Architects + Architecture Acts, zadruhé Konior Studio a do třetice Henning Larsen,“ upřesnil primátor Macura.

Celý článek najdete zde.