Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyNovoroční koncerty JFO zaznamenaly nebývalý úspěch

Novoroční koncerty JFO zaznamenaly nebývalý úspěch

16. 1. 24

Vstup do nového roku byl pro Janáčkovu filharmonii opravdu mimořádný. Jednak 1. 1. 1954 oslavila 70. narozeniny, ale také vstoupila do Roku české hudby. Tři lednové večery po sobě odehrála filharmonie Novoroční koncert kompletně vyprodanému sálu.

Od 10. – 12. ledna nabídla JFO v první polovině koncertu svým posluchačům Předehru opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, čímž také uctila jeho dvousté výročí narození, a Fragmenty z opery Julietta, v rámci kterých se v hlavní roli Julietty představila Kateřina Kněžíková, za tuto roli také oceněna Cenou Thálie, jejího milého knihkupce Michela ztvárnil tenorista Richard Samek a Prodavače vzpomínek barytonista Jiří Hájek. Druhá polovina večera byla věnována veledílu Antonína Dvořáka Novosvětské symfonii. Taktovky se již tradičně chopil šéfdirigent JFO Vassily Sinaisky, pro kterého to byl poslední Novoroční koncert v této pozici. Novoroční koncerty zaznamenaly nebývalý úspěch a posluchači odměnili orchestr u každého z nich velmi dlouhým potleskem ve stoje.

 

 

Během prvního, středečního večera na podiu vystoupil, a nejen k jubileu filharmonii popřál, primátor Statutárního města Ostrava Jan Dohnal. „Sluší se Janáčkově filharmonii popřát mnoho posluchačů, mnoho odvážného repertoáru a samozřejmě vše nejlepší do dalších minimálně sedmdesáti, ne-li více let,“ poznamenal primátor ve svém novoročním projevu přímo v sále a dodal „Je to první Novoroční koncert ze tří, které jsou tady dnes, zítra a pozítří, a je to zároveň také první Novoroční koncert, který probíhá v těchto prozatímních prostorách, které zatím poskytly Janáčkově filharmonii azyl. Víte, že v minulosti proběhl Novoroční koncert v Gongu, ale samozřejmě dříve tradičně v domovském DKMO a já věřím, že právě zde bude za pár let JFO zahajovat nový rok v novém koncertním sále.“

Primátor obdržel od ředitele JFO Jana Žemly malý dárek v podobě knihy Janáčkova filharmonie *70, kterou JFO vydala ke svému 70. jubileu a k zakoupení je v Janáček pointu či eshopu.

 

 

Reportáž ze zkoušky odvysílala Česká televize a reportérka Kateřina Geryková vyzpovídala jak Vassilyho Sinajského, Kateřinu Kněžíkovou, která ke své roli Julietty poznamenala: „Je to náročný part nejen pro Juliettu, ale pro všechny postavy. Není úplně snadno naučitelná a člověk stráví při studiu docela dost času,“ tak nováčka orchestru Dominika Bunce, který v rámci Novosvětské symfonie zahrál ikonické sólo na anglický roh. „Je to líbezná melodie, která je velkým znakem krásného tónu anglického rodu a ne nadarmo je vrcholem díla Antonína Dvořáka,“ dodává.

Janáčkova filharmonie opět prokázala kvalitu a působivě vstoupila do dalšího roku“ zní v recenzi ke koncertu v magazínu Klasika+. „Bohatá orchestrace dokáže předávat lidový charakter hudby. Interpreti pracovali s různými barvami jednotlivých nástrojů k vytvoření autentického zvuku, který evokuje atmosféru českých folklorních tradic. Zvolené tempo bylo „tak akorát“, podtržen byl živý a radostný charakter, a přesto vynikly detaily instrumentace, výraznost motivů a specifické prvky skladby.“ píše recenzentka Tereza Zbořilová. Další recenzi koncertu zveřejnil Patriot Magazín.

 

Fotoreportáž z koncertů, foto Petr Hrubeš: