Šéfdirigent

Vassily Sinaisky

Janáčkovu filharmonii poprvé dirigoval v prosinci 2018. Po necelém roce pak pro zahajovací koncert sezóny 2019/2020 s JFO nastudoval Brahmse a Suka. Od následující sezóny 2020/2021 mu byla nabídnuta pozice šéfdirigenta, kterou přijal se slovy: „Osobně mě taková nabídka velmi potěšila. A po mém působení ve Švédsku s Malmö Orchestra, v Rusku a v BBC Orchestra v Anglii je pro mě Česká republika nová země s novými výzvami. Celý svůj život miluji a obdivuji hudbu Janáčka, Martinů či Dvořáka. Jsem velmi rád, že jsem ve vašem městě a budu mít příležitost jej i vaši kulturu lépe poznat.

„Šéfdirigent je zcela zásadní osobnost v existenci každého orchestru. Měli jsme jasnou představu, jak má vypadat jeho profil. Musí to být zkušený umělec, který bude s orchestrem pracovat, využije veškeré jeho možnosti a posune jeho schopnosti ještě dále. Vassily Sinaisky je jednou z nejzajímavějších osobností, s jakou jsme spolupracovali. Je přesvědčen o tom, že JFO potenciál má a že můžeme společně udělat spoustu zajímavé práce,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.

Vassily Sinaisky se narodil v roce 1947 ve městě Inta v Republice Komi v Rusku. Od mládí se profiloval jako pianista a dirigent, dnes je uznáván jako jeden z nejvýznamnějších ruských dirigentů. Dlouhodobě žije v Amsterdamu. Proslul interpretacemi zejména ruského, německého a anglického repertoáru. Mezi lety 2010 a 2013 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zastával pozici hlavního hostujícího dirigenta u BBC Philharmonic Orchestra. Dnes je zde emeritním dirigentem – stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Řídil symfonické orchestry v Londýně, Vídni, Berlíně, Houstonu, Sao Paulu, Soulu či Petrohradu. Vystupoval po celém světě. Od dětství hraji na klavír, chtěla to tak moje maminka. Ale ve čtrnácti letech, po návštěvě mnoha koncertů, jsem se rozhodl věnovat dirigování. Nastoupil jsem na konzervatoř a od šestnácti let jsem začal chodit na hodiny dirigování. Když jsem byl mladý, měl jsem rád zejména živá vystoupení. Koncert, to je vrchol dirigentské práce a je to ta nejvyšší meta. Samozřejmě mě i dnes zajímá, jak bude vypadat ten konkrétní večer, jak bude orchestr znít. Ale ta příprava, ten proces, když procházíte partituru a pronikáte do hudby víc a víc, když pracujete s orchestrem, hledáte různé detaily pro danou skupinu a pro daný nástroj – to je pro mě nyní krásný a zásadní proces.

 

Jeho předchůdci byli Heiko Mathias Förtster, Theodore Kuchar, Petr Vronský, Christian Arming, Dennis Burkh, Leoš Svárovský, Tomáš Koutník, Otakar Trhlík, Václav Jiráček, Josef Daniel, Jiří Waldhans a vůbec prvním šéfem tehdy ještě Ostravského symfonického orchestru byl jmenován v roce 1954 Otakar Pařík.

 

Soubory ke stažení