Rezidenční sólista

Federico COLLI
S ostravským orchestrem si světově uznávaný pianista Federico Colli poprvé zahrál v roce 2016 na hudebním festivalu v Žilině. Později s ním koncertoval i v moravskoslezské metropoli, kam se opakovaně vrací. Zamiloval si orchestr i město a v 71. sezoně se stává rezidenčním sólistou JFO.

 

 

Klavírista Federico Colli, který je chválen deníkem Daily Telegraph za „krásně lehký dotek a lyrický projev“ a časopisem Gramophone nazýván „jedním z nejoriginálnějších myslitelů své generace“, si rychle získává celosvětové uznání pro přesvědčivé, nekonvenční interpretace a čistotu zvuku. Jeho první vydání Sonát od Domenica Scarlattiho, pro vydavatelství Chandos Records, pro něž je exkluzivním umělcem, bylo oceněno „Nahrávkou roku“ od Presto Classical. Druhý díl sonát byl jmenován „Nahrávkou měsíce“, a to jak BBC Music Magazine, tak International Piano Magazine a byl zvolen BBC Music Magazine jako jedno z nejlepších alb klasické hudby vydaných v roce 2020.

Po raných úspěších, včetně zisku zlaté medaile v Mezinárodní klavírní soutěži v Leedsu v roce 2012, ho časopis International Piano vybral jako jednoho z 30 klavíristů do 30 let, kteří budou pravděpodobně v nadcházejících letech dominovat světové hudební scéně. V roce 2023 byl také vybrán do seznamu Fortune Italia „40 pod 40“ nejvlivnějších lidí v oblasti umění a kultury.

Vystupoval s renomovanými orchestry, včetně Mariinského orchestru, Petrohradské filharmonie, Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic, BBC Symphony a BBC Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic, Royal Stockholm Philharmonic, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, RAI Symphony Orchestra, Orchestre national d‘Île de France. Spolupracoval s uznávanými dirigenty, jako jsou Valery Gergiev, Vladimir Ashkenazy, Yuri Temirkanov, Juraj Valčuha, Ion Marin, Thomas Søndergård, Ed Spanjaard, Vasily Petrenko, Sir Mark Elder, Dennis Russel Davies a Sakari Oramo.

Jako jeden z nejplodnějších a nejúžasnějších recitalistů, předvedl své mistrovství v mnoha slavných světových sálech, jako vídeňský Musikverein a Konzerthaus, berlínský Konzerthaus, mnichovský Herkulessaal, Leipzig Gewandhaus, Amsterdam Royal Concertgebouw, London Royal Albert Hall a Royal Festival Hall, pražské Rudolfinum, Paris Philharmonie, Rome Auditorium Parco della Musica, Tokyo Nikkei Hall, Hong Kong City Hall, Seoul Kumho Art Hall, New York Lincoln Center a Chicago Bennet Gordon Hall. Účinkoval na festivalech jako Piano Festival Ruhr v Dortmundu, Dvořákův mezinárodní festival v Praze, Chopinův festival ve Varšavě, Lucerne Festival a Ravinia Festival v Chicagu.

Narodil se v Brescii v roce 1988, studoval na Milánské konzervatoři, Imola International Piano Academy a Salzburg Mozarteum pod vedením Sergia Marengoniho, Konstantina Bogina, Borise Petrushanského a Pavla Gililova.

Nenechte si ujít

4. abonentní koncert v Opavě

Legendou inspirována Janáčkova Balada blanická, mimořádně náročná kompozice Rachmaninovovy Rapsodie na Paganiniho téma v podání rezidenčního sólisty Federica Colliho a Mozartova Symfonie č. 40,  jedno z jeho nejhranějších a nejobdivovanějších děl – to vše zahrnuje dramaturgie posledního opavského koncertu pod vedením předního českého dirigenta Tomáše Netopila.

06. 09. 2024
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 540 Kč
Zobrazit detail

R1 Federico Colli

Rezidenční sólista JFO Federico Colli si získal celosvětové uznání díky své nekonvenční interpretaci a promyšlenému přístupu k hudební tvorbě, ale také díky průzračnosti klavírní hry a vytříbenému hudebnímu cítění.  Na svém ostravském recitálu zahraje skladby Ligetiho, Couperina a Mozarta.

07. 10. 2024
19:00 hod.
od 300 Kč
Zobrazit detail

K3 Federico Colli & Camerata Janáček

Třetí večer komorního cyklu bude patřit ostravskému souboru Camerata Janáček, jehož smyčcový základ tvoří třináct předních hudebníků JFO. V Mozartově Klavírním koncertu č. 21 se k nim připojí rezidenční sólista JFO Federico Colli, který je jedním z předních italských pianistů.

07. 04. 2025
19:00 hod.
od 250 Kč
Zobrazit detail