Janáčkova filharmonie OstravaJanáčkova filharmonie živě: Leoš Janáček, Josef Suk

Janáčkova filharmonie živě: Leoš Janáček, Josef Suk

Janáčkovu filharmonii Ostrava diriguje Heiko Mathias Förster. Nahrávka vznikla na koncertech v Domě kultury města Ostravy dne 10. a 11. září 2015. Celkový čas CD je 59:58. CD je možné zakoupit za 199 Kč.

Příhody lišky Bystroušky jsou jedním z nejlyričtějších Janáčkových děl. „Chytl jsem Bystroušku pro les a smutek pozdních let“, napsal Janáček své múze Kamile Stösslové, a skutečě – je to veledílo skladatelova stáří, které zkomponoval v bezmála sedmdesáti letech. K samotné tvorbě jej inspiroval příběh Rudolfa Těsnohlídka o mazané lišce. Než samotné dílo složil, uplynuly dva roky, po které studoval přírodu, zapisoval si „nápěvky“ ptáků, žab a chodil pozorovat liščí rodinku. Těsnohlídkovu novelu přetavil v operní libreto. Celý příběh vystavěl na lišce, lesních obyvatelích a lidských figurkách, s důrazem na spravedlivý a z vyšší moci daný řád přírody, počátku i konce nejenom lidského bytí.

Symfonie E dur pro velký orchestr op. 14 Josefa Suka začala vznikat v Londýně roku 1897. Dokončil ji v rodných Křečovicích v červenci 1899. V jeho tvorbě má poměrně zvláštní postavení – je nezvykle radostná. Dřívější Sukova tvorba je ovlivněna dobovou módní dekadencí a zálibou v trudnomyslnosti. Rovněž pozdější vrcholná díla mají spíše tragický charakter, vyvěrající však z nelehkých životních událostí. Autor se ve skladbě zcela podřídil klasický vzorům Dvořáka, Brahmse a Beethovena – jak sám tvrdil, aby se od nich přiučil čistotě. I když se nedá přímo říct, e je symfonie moderní, Suk svým přístupem předběhl svou dobu. Symfonie E dur nese znaky neoklasicismu, nikoliv esteticky, ale koncepčně. Svádí k postmoderní charakteristice, k onomu současnému zpřítomnění a vytržení z dějin postavených na jediné možné linii pokroku.

Seznam skladeb:

Leoš Janáček (arr. Talich)
Příhody lišky Bystroušky (suita z opery)
1. Potlesk  00:17
2. I. Andante. Allegro. Presto. Andante  10:08
3. II. Andante. Moderato. Allegro  10:22
Josef Suk
Symfonie č. 1 E dur, op. 14
4. I. Allegro, ma non troppo  11:20
5. II. Adagio  9:39
6. III. Allegro vivace  5:50
7. IV. Allegro  12:17

 

Obal CD k nahlédnutí: