Janáčkova filharmonie OstravaJFO: Symfonická poezie: Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Josef Suk

JFO: Symfonická poezie: Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Josef Suk

Janáčkovu filharmonii Ostrava dirigoval Heiko Mathias Förster. Nahrávka vznikla v Domě kultury města Ostravy v září a říjnu 2015. Celkový čas CD je 68:11. CD je možné zakoupit za 199 Kč.

Balada blanická pramení z nadšení po vzniku samostatné republiky, jejíž historickou ideu chtěl Leoš Janáček kompozicí podpořit. Jde ale také o osobní poctu prezidentu Masarykovi, s nímž se Janáček usiloval setkat a skladbu mu vpisem „Věnováno osvoboditeli T. G. Masarykovi“ do rukopisu partitury věnoval.

Vodník Antonína Dvořáka vznikl na základě předlohy ikonické Erbenovy Kytice v roce 1896 společně se třemi dalšími baladickými skladbami důsledně a popisně sledujícími Erbenův text.

Šumařovo dítě bylo do té doby nejambicióznější Janáčkovo orchestrální dílo. Autor v něm demonstruje svůj důrazně pojatá sociální humanismus. Strohá báseň o zemřelém šumaři, který po sobě zanechal sirotka a housle, aby se po čase pro obojí vrátil na zem, dala vzniknout Janáčkově nejdetailnější programní drobnokresbě, z níž vystupuje rapsodické houslové sólo symbolizující šumařův přízrak u kolébky jeho Lidunky.

Dvořákův zeď, Josef Suk, je považován za jednoho z nejautentičtějších následovníků svého tchána, což platí pro jeho melodickou zpěvnost a celkovou citovost. Suk vytvořil scénickou hudbu ke slovenské lidové pohádce v dramatickém zpracování Julia Zeyera Radúz a Mahulena. Námět našel v Sukovi ideálního tlumočníka: nezlomná láska hlavních protagonistů se zrcadlila také v jeho osobním životě: „Jaro v duši, jaro v hudbě. Mohu říci, že jsem se v hudbě k Radúzovi a Mahuleně našel a že toto dílo působilo na mou tvorbu po celou řadu let.“

Seznam skladeb:

Leoš Janáček
1. Balada blanická, symfonická báseň pro velký orchestr, JW VI/16  7:55
Antonín Dvořák
2. Vodník, Op. 107  18:41
Leoš Janáček
3. Šumařovo dítě, balada pro orchestr podle básně Svatopluka Čecha, JW VI/14  12:16
Josef Suk
Pohádka, suita na motivy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně, op. 16
I. O věrném milování Radúze a Mahuleny a jejich strastech 10:18
II. Intermezzo. Hra na labutě a pávy 3:44
III. Intermezzo. Smuteční hudba  7:11
IV. Runy kletba a jak byla láska zrušena 7:38

 

Obal CD k nahlédnutí: