Janáčkova filharmonie OstravaŠostakovič – Klavírní koncerty a Klavírní trio č. 2

Šostakovič – Klavírní koncerty a Klavírní trio č. 2

Nahrávku Šostakovičových klavírních koncertů jsme společně se Simonem Trpčeskim a dirigentem Cristianem Măcelaruem natáčeli v srpnu 2020. CD vychází pod hlavičkou společnosti Linn records.

„Nahrávání je jednou ze stěžejních činností symfonického orchestru, a v době pandemie o to důležitější, řekněme až samozřejmé. Velmi si cením vzniku právě tohoto CD. Simon Trpčeski si ke společné nahrávce s JFO přizval dirigenta Cristiana Măcelarua – ten by s ohledem na pracovní vytíženost za běžných okolností neměl vůbec možnost do Ostravy přijet. V době, kdy bylo nutné zrušit nebo přesunout drtivou většinu dlouho dopředu domluvených projektů, jsou pro nás tyto malé zázraky radostí,“ dodává manažer orchestru JFO Ondřej Daněk.

 

Recenzent Milan Bátor o CD napsal:
(…) Interpretace makedonského pianisty je nabita výrazovou silou a pochopením podtextu Šostakovičovy hudby. Trpčeski dal Šostakovičovi konkrétnost, naléhavost a čitelný názor. Jeho sólová bravurnost zní v rytmicky ostrých pasážích, ale pianista dokázal nést stavbu a napětí každé věty i v lyrických protikladech. Nastudování rumunského dirigenta Cristiana Măcelaru, je mimořádně precizní. Janáčkova filharmonie pod jeho vedením předvedla nádherná espressiva, společnou energii a tah. Za povšimnutí stojí také špičkové sólové výkony z řad hráčů orchestru. Nahrávka má všeobecně vytříbené parametry. (…)

 

CD je možné zakoupit za  399,- Kč.

Shostakovich, Piano Concertos & Piano Trio No. 2
Simon Trpčeski – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Cristian Măcelaru – dirigent
© Linn Records 2021

 

Seznam skladeb:

Klavírní koncert č. 1 c moll op. 35
Andrei Kavalinski – trubka

1. Allegro moderato – 6:07
2. Lento – 8:19
3. Moderato – 1:23
4. Allegro con brio – 6:48

Klavírní trio č. 2 e moll op. 67
Aleksandar Krapovski – housle
Alexander Somov – cello

5. Andante – 8:02
6. Allegro non troppo – 3:04
7. Largo – 5:25
8. Allegretto – 10:44

Klavírní koncert č. 2 F dur op. 102

9. Allegro – 7:01
10. Andante – 6:50
11. Allegro – 5:31