Janáčkova filharmonie OstravaKoncerty1. abonentní koncert v Opavě

24. 05. 2023
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 450 Kč

1. abonentní koncert v Opavě

Program naplněný energickými rytmy slibuje argentinské tango, českou premiéru jedné z uváděných skladeb a dvě světově renomované umělkyně s jihoamerickými kořeny – španělská houslistka peruánského původu Leticie Moreno a brazilsko-italská dirigentka Simone Menezes.

 

Esteban Benzecry
Obertura Tanguera (Pocta Ástoru Piazzollovi)

Ástor Piazzola
Čtvero ročních dob v Buenos Aires

Francis Poulenc
Sinfonietta FP 141

 

Leticia Moreno – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Simone Menezes – dirigentka

 

Jméno Ástora Piazzolly je neodmyslitelně spjato s argentinským tangem. V průběhu 20. století získal tento tanec neobyčejnou oblibu a jeho vášnivé rytmy si našly cestu do děl řady skladatelů. Právě Piazzolla ovšem dokázal tangu vtisknout unikátní charakter, podobně jako se to podařilo Johannu Straussovi mladšímu v případě valčíku.

Koncert otevře skladba Obertura Tanguera, která se dočká své české premiéry. Jako poctu Piazzollově skladbě ji složil soudobý argentinský skladatel Esteban Benzecry. Představil ji v roce 1993, jen pár měsíců po Piazzollově smrti.

Následovat bude Piazzollovo Čtvero ročních dob Buenos Aires. Jak už název napovídá, předobrazem této skladby byla nesmrtelná kompozice Antonia Vivaldiho. Cyklus třívětých koncertů však Piazzolla nahradil čtyřmi jednovětými tangy, která zachycují proměny rušného argentinského přístavu v jednotlivých obdobích roku.

Tanečním nábojem hýří i závěrečná skladba koncertu – Sinfonietta francouzského skladatele Francise Poulenca z roku 1947.

Zvláštností večera je také fakt, že program naplněný energickými rytmy zazní v podání dvou světově renomovaných umělkyň s jihoamerickými kořeny. Jako sólistka vystoupí španělská houslistka peruánského původu Leticia Moreno, taktovky se chopí Simone Menezes, brazilsko italská dirigentka žijící ve Francii.

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy. Abonentní cyklus symfonických koncertů JFO se koná pod záštitou primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila.