09. 07. 2023
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 450 Kč

2. abonentní koncert v Opavě

Světově uznávaný klavírista a opavský rodák Lukáš Vondráček se představí v Třetím klavírním koncertu Sergeje Rachmaninova, který je považován za jedno z nejnáročnějších děl romantické klavírní literatury.

 

Sergej Rachmaninov
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll op. 30

Sergej Rachmaninov
Symfonie d moll op. 13

Franz Schubert
Symfonie č. 8 h moll „Nedokončená“ D 759

 

Lukáš Vondráček – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Gabriel Bebeselea – dirigent

 

Světově uznávaný klavírista Lukáš Vondráček, vítěz prestižní Soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2016, se vrátí do rodné Opavy, aby se zhostil nelehkého úkolu. Představí se jako sólista ve Třetím klavírním koncertu Sergeje Rachmaninova, který patří mezi nejnáročnější díla romantické klavírní literatury. Obtížnost kompozice překvapila i samotného skladatele, když ji měl jako klavírní virtuos v roce 1910 premiérovat s newyorskou filharmonií. Na sólistu klade skladba extrémní technické nároky, současně však nepostrádá půvabné melodické pasáže inspirované ruskou lidovou hudbou.

Stejný autor je podepsán také pod druhou skladbou večera. Ve své mladistvé Symfonii d moll z roku 1891 se Rachmaninov pokusil navázat na tvorbu Petra Iljiče Čajkovského. Ambiciózní plán na rozsáhlou symfonii sice zůstal jen u první věty, dochovaný fragment přesto slouží jako zajímavý doklad o nevšedním kompozičním nadání tehdy osmnáctiletého skladatele.

Nedokončená zůstala i 8. symfonie h moll skladatele Franze Schuberta, důvody jsou ovšem v tomto případě zahaleny tajemstvím. Hudební historikové se dodnes přou, zda za přerušením práce stála zdravotní diagnóza, nebo jen přehodnocení umělcových plánů. Dvouvětý zlomek byl objeven 37 let po Schubertově smrti a záhy se zařadil mezi přelomová díla hudebního romantismu.

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy. Abonentní cyklus symfonických koncertů JFO se koná pod záštitou primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila.