Janáčkova filharmonie OstravaKoncerty2. abonentní koncert v Opavě

09. 07. 2023
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 450 Kč

2. abonentní koncert v Opavě

Změna programu.

 

Sergej Rachmaninov
Symfonie d moll

Franz Schubert
Symfonie č. 8 h moll „Nedokončená“ D 759

Sergej Rachmaninov
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll op. 18

Sergej Rachmaninov
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll op. 30

 

Lukáš Vondráček – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Gabriel Bebeselea – dirigent

 

Ačkoliv Sergej Rachmaninov zkomponoval tři opery, stejný počet symfonií, několik duchovních skladeb a řadu pozoruhodných písní, proslavil se především svým klavírním dílem, které zahrnuje čtyři koncerty a množství sólových skladeb. Rachmaninov, sám vynikající pianista, vystupoval s úspěchy nejen ve své vlasti, ale i v Evropě a Americe. Aktivní byl také jako dirigent.

Na začátku večera zazní skladba, kterou předložil při studiu na konzervatoři jako svou seminární práci. Symfonie v tónině d moll nebyla nikdy dopsána. Na titulní stranu dochovaného textu Rachmaninov napsal: „Symfonie d moll. S. Rachmaninov, 28. září 1891.“ Podtitul, který v češtině uvádíme jako „Mládí“, dostala skladba až při její první publikaci v roce 1947.

Jako druhá bude na programu Osmá symfonie Franze Schuberta, autor práci na této symfonii v roce 1822 zastavil a už se k ní nevrátil, proto nese podtitul Nedokončená. Schubertovo dílo bylo plně doceněno až několik desítek let po jeho smrti a od té doby tvoří častou a oblíbenou složku repertoáru symfonických orchestrů, komorních těles, klavíristů a především pěvců. Napsal přes 600 písní. Významnou složku představuje jeho klavírní tvorba, zejména sonáty a fantazie. Z devíti symfonií nejčastěji zní Osmá – Nedokončená a Devátá – Velká.

 

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy. Abonentní cyklus symfonických koncertů JFO se koná pod záštitou primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila.