fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaA/Symfonický cyklusA1 Zahajovací koncert 66. sezóny

A1 Zahajovací koncert 66. sezóny

Johannes Brahms
Koncert pro housle a orchestr D dur op. 77

Josef Suk
Pohádka, suita na motivy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně op. 16

 

Sergey Khachatryan – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – dirigent

 

Johannes Brahms byl zapřisáhlým zastáncem tzv. absolutní hudby, byl přesvědčen, že krása hudby spočívá výlučně v tónech a jejich spojení nezávisle na obsahu. Po poslechu jeho houslového koncertu, jenž vznikal ve spolupráci se skvělým houslistou J. Joachimem, kritici prohlásili, že je to „symfonie s velkým houslovým sólem“. Technické nároky skladby jsou impozantní, proto se sólového partu ujme jeden z nejpovolanějších – vynikající arménský houslista (*1985), nejmladší vítěz Sibeliovy soutěže v Helsinkách (2000) a také další z vítězů nejprestižnější soutěže královny Alžběty v Bruselu (2005), který do Ostravy zavítá.
Sukova Pohádka pak stojí vlastně kontrastu vůči Brahmsově hudební filozofii, protože jako inspirační zdroj posloužila autorovi pohádka Radúz a Mahulena Julia Zeyera. Původní hudbu k celému dramatu Josef Suk později zredukoval do samostatné symfonické suity, ve které se celý milostný příběh odehrává.
Koncert povede žijící legenda ruské dirigentské školy, která s JFO úspěšně vystoupila již loni, Vassily Sinaisky.

Zde se můžete podívat na Khachatryanovu interpretaci Brahmsova Houslového koncertu.

Klasika ve filmu
Brahmsův Houslový koncert využili režiséři ve filmech Imperium (2016) a Camilla (1994, s Bridget Fonda).

recenze

Nenechte si ujít

A2 Liszt – Paganini klavíru

Lisztův nesmírný přínos na poli klavírní techniky má obdobu snad pouze v houslovém virtuosovi N. Paganinim. Ke klavírní hře přistupoval jiným způsobem, než bylo běžné, a vytvořil z klavíru mocný nástroj napodobující orchestr.

03. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

K1 Benda Quartet s V. Veverkou

Benda Quartet vznikl v roce 2012 a už od počátku bylo jasné, že na hudební scénu vstupuje soubor s velkým potenciálem. Oddanost hudbě, poctivost v přípravě, nadšení a opravdovost z jeho koncertů přímo čiší. 

07. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč

B1 Beethovenova Eroica

Za nejlepší symfonii všech dob byla podle průzkumu britského časopisu BBC Music mezi 151 dirigenty celého světa zvolena právě Symfonie č. 3 Es dur  Ludwiga van Beethovena, všeobecně známá jako Eroica.

24. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč