fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaA/Symfonický cyklusA1 Zahajovací koncert 66. sezóny

A1 Zahajovací koncert 66. sezóny

Johannes Brahms
Koncert pro housle a orchestr D dur op. 77

Josef Suk
Pohádka, suita na motivy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně op. 16

 

Sergey Khachatryan – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – dirigent

 

Johaness Brahms byl zapřisáhlým zastáncem tzv. absolutní hudby, byl přesvědčen, že krása hudby spočívá výlučně v tónech a jejich spojení nezávisle na obsahu. Po poslechu jeho houslového koncertu, jenž vznikal ve spolupráci se skvělým houslistou J. Joachimem, kritici prohlásili, že je to „symfonie s velkým houslovým sólem“. Technické nároky skladby jsou impozantní, proto se sólového partu ujme jeden z nejpovolanějších – vynikající arménský houslista (*1985), nejmladší vítěz Sibeliovy soutěže v Helsinkách (2000) a také další z vítězů nejprestižnější soutěže královny Alžběty v Bruselu (2005), který do Ostravy zavítá.
Sukova Pohádka pak stojí vlastně kontrastu vůči Brahmsově hudební filozofii, protože jako inspirační zdroj posloužila autorovi pohádka Radúz a Mahulena Julia Zeyera. Původní hudbu k celému dramatu Josef Suk později zredukoval do samostané symfonické suity, ve které se celý milostný příběh odehrává.
Koncert povede žijící legenda ruské dirigentské školy, která s JFO úspěšně vystoupila již loni, Vassily Sinaisky.

Klasika ve filmu
Brahmsův Houslový koncert využili režiséři ve filmech Imperium (2016) a Camilla (1994, s Bridget Fonda).

Nenechte si ujít

A2 Liszt – Paganini klavíru

Lisztův nesmírný přínos na poli klavírní techniky má obdobu snad pouze v houslovém virtuosovi N. Paganinim. Ke klavírní hře přistupoval jiným způsobem, než bylo běžné, a vytvořil z klavíru mocný nástroj napodobující orchestr.

03. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

K1 Benda Quartet s V. Veverkou

Benda Quartet vznikl v roce 2012 a už od počátku bylo jasné, že na hudební scénu vstupuje soubor s velkým potenciálem. Oddanost hudbě, poctivost v přípravě, nadšení a opravdovost z jeho koncertů přímo čiší. 

07. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč

B1 Beethovenova Eroica

Za nejlepší symfonii všech dob byla podle průzkumu britského časopisu BBC Music mezi 151 dirigenty z celého světa zvolena právě Beethovenova Eroica.

24. 10. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč