fbpx


B1 Beethovenova Eroica

Jacques Offenbach
Grand concerto pro violoncello a orchestr G dur (Concerto militaire)

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 3 Es dur op. 55 (Eroica)

 

Petr Nouzovský – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Gábor Takács-Nagy
– dirigent

 

Když se řekne Offenbach, vybaví se nám slavný tvůrce francouzské opéry-bouffe. Méně se už ví, že to byl violoncellový virtuos. Byl označován za „Liszta violoncella“ a pro svůj nástroj napsal obrovské množství skladeb. Vedle menších kusů i větší skladby jako Danse Bohémienne, Grande scene Espagnole a především pak Grand concerto pour violoncelle et orchestre, známý jako Concerto militaire díky fanfárám ve třetí větě. Dílo autor uvedl v roce 1848. Jeho provedení na nástroji Georg Rauer 1921 se tentokrát ujme jeden z nejlepších evropských violoncellistů své generace, který během kariéry odehrál více než 1700 koncertů ve 40 zemích světa – Petr Nouzovský.
Druhá půle koncertu bude patřit nejlepší symfonii všech dob. Tou byla podle průzkumu britského časopisu BBC Music mezi 151 dirigenty z celého světa zvolena Beethovenova Eroica. Strhující dílo Beethoven původně dedikoval Napoleonovi, který tehdy bojoval a vítězil ve jménu Velké francouzské revoluce. Ale poté, co Napoleon opustil myšlenky revoluce, prohlásil se císařem a začal dobývat Evropu, skladatel věnování divoce zaškrtal a dílo připsal “památce velkého člověka”.

Klasika ve filmu
Beethovenova Eroica se objevila v těchto filmech:
Mission: Impossible 5 – Národ grázlů (Rogue Nation, 2015), Nehynoucí láska (Immortal Beloved, 1994 – I. Allegro con brio, III. Scherzo), This Is My Life (1992 -II. Marcia funebre), Hitchcock (2012, III. Scherzo).

Nenechte si ujít

4. abonentní koncert v Opavě

Poslední ze čtveřice opavských koncertů zahájí nejslavnější violoncellové dílo Jacquese  Offenbacha – Grand concerto pour violoncelle et orchestre, které mělo premiéru v roce 1847 v Paříži.

30. 10. 2019
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 240 Kč

R1 Lapšanského klavírní umění

„Housle mi šly lépe, ale s klavírem jsem si mohl více vyhrát. A protože jsem se nedokázal vzdát všestrannosti klavíru a na oba nástroje jsem pak už neměl čas, vyhrál klavír,“ říká Marian Lapšanský, který začínal s oběma nástroji.

04. 11. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 180 Kč

B2 Vondráček hraje Prokofjeva

Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur, jehož premiéra se konala 16. prosince 1921 v Chicagu, považoval Sergej Prokofjev za jednu ze svých nejlepších skladeb, často ho hrával a i dnes se skladba těší velké popularitě.

21. 11. 2019
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč