Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyB4 Inspirace ptačím světem

14. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

B4 Inspirace ptačím světem

Skladby tohoto koncertu spojuje trochu nezvyklé téma. Podtitul večera by mohl znít „ptačí koncert“. Jednu ze skladeb ozvláštní „ornitologickou“ taneční kreací sólista Karel Dohnal.

 

Einojuhani Rautavaara
Cantus Arcticus op. 61

Anders Hillborg
Peacock Tales, koncert pro klarinet a orchestr

Antonín Dvořák
Holoubek, symfonická báseň op. 110

Igor Stravinskij
Pták Ohnivák, suita z baletu

 

Karel Dohnal – klarinet
Janáčkova filharmonie Ostrava
Petr Popelka – dirigent

 

Skladby tohoto koncertu spojuje trochu nezvyklé téma. Podtitul večera by mohl znít „ptačí koncert“. Úvodem zazní Cantus Arcticus z roku 1972, nejznámější skladba nedávno zesnulého finského skladatele Einojuhaniho Rautavaary, do níž autor zakomponoval i nahrávku ptačího zpěvu pořízenou v blízkosti polárního kruhu a na rašeliništích v severním Finsku. Následovat bude Peacock Tales (Pávovo vyprávění) z pera Švéda Hillborga. Tento klarinetový koncert je ozvláštněn „ornitologickou“ taneční kreací sólisty, vynikajícího klarinetisty Karla Dohnala.

Po severských ptácích a pávovi přijde na řadu Dvořákův Holoubek, jedna ze čtyř symfonických básní, které autor vytvořil na námět Erbenovy Kytice. Závěr pak bude patřit suitě z baletu Pták Ohnivák, jehož děj zpracovává ruskou lidovou pohádku. V době svého uvedení (1910) sklidil balet nečekaný úspěch jak u publika, tak u kritiků. Autorovi samotnému se ale zdál příliš zdlouhavý. Vytvořil proto několik verzí koncertní suity, která je dnes prováděna častěji než samotný balet.