Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyB5 Inspirace ptačím světem

B5 Inspirace ptačím světem

Koncert je zrušen – vstupenky je možné vrátit do konce srpna

Einojuhani Rautavaara
Cantus arcticus op. 61 (Koncert pro ptáky a orchestr)

Anders Hillborg
Koncert pro klarinet a orchestr (Peacock Tales)

Antonín Dvořák
Holoubek op. 110

Igor Stravinskij
Pták Ohnivák, suita z baletu

 

Karel Dohnal – klarinet
Janáčkova filharmonie Ostrava
Petr Popelka
– dirigent

 

Skladby tohoto koncertu spojuje trochu nezvyklé téma. Podtitul večera by mohl znít „ptačí koncert“. Na úvod zazní nejznámější skladba nedávno zesnulého finského skladatele Eunojuhaniho Rautavaary Cantus arcticus z roku 1972, do níž autor zakomponoval i nahrávku ptačího zpěvu pořízenou v blízkosti polárního kruhu a na rašeliništích v severním Finsku. Následovat bude Peacock Tales (Pávovo vyprávění) z pera Švéda Hillborga. Tento klarinetový koncert je ozvláštněn sólistovou „ornitologickou“ taneční kreací.
Po severských ptácích a pávovi přijde na řadu Dvořákův Holoubek, jedna ze čtyř symfonických básní, které autor vytvořil na námět Erbenovy Kytice. Závěr pak bude patřit suitě z baletu Pták Ohnivák, jehož děj zpracovává ruskou lidovou pohádku. V době svého uvedení (1910) sklidil balet nečekaný úspěch jak u publika, tak u kritiků. Autorovi samotnému se ale zdál příliš zdlouhavý, vytvořil proto několik verzí baletní suity, která je dnes prováděna častěji než samotný balet.

Klasika ve filmu
Rautavaarův Cantus Arcticus konkrétně 3. věta Joutsenet muuttavat (Pohyb labutí) zaznívá ve filmu 
K zázraku (To the Wonder, 2012).
Stravinského Pták Ohnivák je u filmařů oblíbenější. Objevil se ve filmu Fantasia (2010), Prostřihy (Short Cuts, 1993 -Berceuse) a v Kubrickově Osvícení (The Shining, 1980 – Finale).

 

Nenechte si ujít

K4 Talentované mládí

Koncert je zrušen – vstupenky je možné vrátit do konce srpna

Hosty JKO budou polská harfistka, která svým provedením ohromila porotu interpretační soutěže JFO a rumunský violoncellista, jehož provedení Haydnových violoncellových skladeb jsou proslulé.

27. 04. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč

E3 Večer pro tři flétny

Koncert je zrušen – vstupenky je možné vrátit do konce srpna

Brilantní a zároveň šarmantní Ibertův koncert pro flétnu je považován za jeden z nejtěžších ve flétnovém repertoáru. Kromě něj uslyšíme dokonce dvě flétny  i v Doplerově koncertu.

30. 04. 2020
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 120 Kč

A5 Fantastická symfonie

Koncert je zrušen – vstupenky je možné vrátit do konce srpna

Leonard Bernstein skladbu popsal jako první hudební expedici do psychedelie, protože líčené halucinace a sny naznačují, že Berlioz minimálně část tohoto díla složil pod vlivem opia, jež užíval na bolesti zubů. 

21. 05. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostrava
od 160 Kč
Zobrazit detail