fbpx


C2 Hudba tisíce a jedné noci

Josef Suk
Radúz a Mahulena – prolog

Guiseppe Puccini
Madame Butterfly – árie Un bel dì vedremo

Yuzo Toyama
Rapsodie pro orchestr

Bohuslav Martinů
Kouzelné noci  – Jarem nedotčená

Carl Nielsen
Aladinova suita – Tanec

Wolfgang A. Mozart
Únos ze serailu – předehra

Fazil Say
Symfonie Istanbul – Orientální noc

Maurice Ravel
Šeherezáda – Kouzelná flétna

Nikolaj Rimskij-Korsakov
Šeherezáda – Festival v Bagdádu

 

Veronika Rovná (roz. Holbová) – soprán
Barbora Seidlová
– moderátorka
Petr Gablas  cimbál
Tomáš Rossi
 bicí
Janáčkova filharmonie Ostrava
Chuhei Iwasaki
– dirigent

 

Rámcový příběh arabské sbírky Tisíc a jedna noc je vypravování o moudré Šahrazád a krutém králi Šahrijárovi. Pohádky Tisíce a jedné noci inspirovaly celou řadu umělců k vytvoření vlastních děl. Nesporně nejznámějším hudebním zpracováním je čtyřdílná suita Šeherezáda Rimského-Korsakova. Při šíři jeho díla není divu, že i u Mozarta najdeme díla inspirovaná Blízkým i Dálným východem. Patří sem např. nedokončená opera Zaide nebo Únos ze serailu a úplně nejznámější je pak nepochybně jeho Turecký pochod. Ostatně Turecko zde má rovněž svého zástupce – slavný klavírista Fazil Say je i zajímavým skladatelem a kousek z jeho tvorby se objeví i na tomto večeru.
Ravel nalézal inspiraci ve středověké hudbě stejně jako ve španělském folklóru, nebo v tvorbě ruských autorů zejména Nikolaje Rimského-Korsakova. I on má svou Šeherezádu, kterou tvoří tři písně pro soprán a orchestr.

Nenechte si ujít

E1 Pohádkový koncert

Pohádkový Dřevěný princ Bély Bartóka a Janáčkova chytrá liška Bystrouška orámují originální, ale především radostný Houslový koncert finského skladatele Jeana Sibelia.

27. 02. 2020
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 120 Kč

C3 Severské mýty a příroda v hudbě

Skladby Jeana Sibelia, Edvarda Hagerupa Griega, Bedřicha Smetany, Richarda Wagnera, Arvo Pärta a dalších inspirované mytologií a krásami přírody severní Evropy.

05. 03. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

C4 Ruská národní hudba

Ze západoevropské hudby převzali ruští skladatelé tvořící skupinu nazývanou Mocná hrstka jen to nejnutnější a rozhodli se vycházet především z lidové hudby Kyjevské Rusi a tvorby svých předchůdců.

16. 04. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč