Janáčkova filharmonie OstravaC2: Katovice v Ostravě

C2: Katovice v Ostravě

Program:

Richard Strauss: Don Quijote op. 35 TrV 184
Witold Lutosławski: Koncert pro orchestr

Účinkují:

Dariusz Korcz – viola
Adam Krzeszowiec –
violoncello
Národní symfonický orchestr polského rozhlasu Katovice

Alexander Liebreich – dirigent

Na koncertě vystoupí přední polský orchestr, proto není divu, že je na programu polský autor. Lutosławski vytvořil svou skladbu na neoficiální objednávku dirigenta W. Rowického pro právě založený Orchestr varšavské filharmonie. Inspiroval se dílem stejného názvu z dílny Bély Bartóka, přesto se mu podařilo zkomponovat svébytné dílo, v němž zaslechneme názvuky polského folkloru především z kraje Mazowsze. Práce na skladbě, která také zazněla na 1. ročníku festivalu Varšavský podzim v provedení Vídeňských filharmoniků s M. Gielenem, mu trvala 4 roky (1950-54).
Na jedné straně folklor na straně druhé fantazie, vtip a vynalézavost. Ano, řeč je o R. Straussovi. Jeho Don Quijote je sice na skladatelovy poměry spíše “usedlejším” dílem, ale to, že se u komponování evidentně bavil, nezapře Strauss ani tady – přerušené hudební fráze, lidové odrhovačky, přehnaná zvukomalba, “bečení ovcí”.
Alexander Liebreich je prvním německým dirigentem od 2. světové války, který vede polský orchestr. „Je to velmi vzrušující být tady právě teď,“ říká nejen v souvislosti s krásnou novou koncertní síní v Katovicích. V té se před rokem zaskvěla na vyprodaném koncertě i Janáčkova filharmonie, takže na oplátku přivítáme v Ostravě katovický orchestr.