Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyC3 Severské mýty a příroda v hudbě

C3 Severské mýty a příroda v hudbě

Recenze

 

Jean Sibelius
Finlandia

Edvard Hagerup Grieg
Ve sluji krále hor

Einojuhani Rautavaara
Cantus articus

Eugen Kapp
Kalevipoeg, část z baletní suity

Arvo Pärt
Fratres, skladba pro housle, smyčcový orchestr a bicí nástroje 

Richard Wagner
Příchod bohů do Valhally

Bedřich Smetana
Hakon Jarl

 

Vladimír Polák – moderátor
Petr Benda
housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Risto Joost
– dirigent

 

Kdykoliv slyšíme hudbu Edvarda Griega, vybaví se nám zasněžené vrcholky hor, jasné měsíční noci, chladné fjordy a rozsáhlé lesy nedotčené civilizací. To vše neopakovatelně poeticky a svým způsobem něžně zakomponoval do svých děl. Světově proslulé jsou jeho dvě orchestrální suity Peer Gynt, vytvořené z původní scénické hudby k Ibsenově dramatu. Jeho finský protipól Jean Sibelius kromě přírody věnoval pozornost i finskému národnímu eposu Kalevala, jež se stal východiskem jeho symfonických básní. Z germánských mýtů pak čerpají téměř všechny práce Richarda Wagnera. Nejdůležitější z tohoto hlediska jsou: Prsten Nibelungův, Tristan a Isolda, Mistři pěvci norimberští a Parsifal. Současný estonský skladatel Arvo Pärt se stal oblíbencem západního světa nepochybně proto, že ve své hudbě vyhmátl cosi, po čem žízní společnost: zpomalení, vnitřní klid a tichou krásu všude kolem nás. Svou hudební techniku pojmenoval tintinnabuli (latinské slovo zvonky). Skladatel ji popisuje takto: Zjistil jsem, že stačí, když zazní jediná nota. Tato nota, tichý zvuk nebo okamžik ticha je mi příjemný. Pracuji s několika málo elementy, stavím z jednoduchých materiálů, trojzvuků v jedné tónině. Tři tóny souzvuku jsou jako zvonky, proto používám tento název.

Nenechte si ujít

G3 Ondřej G. Brzobohatý s JFO

Koncert zrušen bez náhrady – vstupenky je možné vrátit do konce srpna

 

01. 06. 2020
19:00 hod.
Gong, Dolní Vítkovice
od 700 Kč

B4 Hudba Severu

Koncert se ruší bez náhradního termínu, vstupné se vrací v místě nákupu vstupenky

„Moje hudba je psaná pro uši. Není třeba ji intelektualizovat. Jen musíte sami sebe nechat vstoupit dovnitř,“ říká současná finská skladatelka žijící v Paříži Kaija Saariaho.

19. 03. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč

E2 Mozartův večer

Koncert se ruší bez náhradního termínu, vstupné se vrací v místě nákupu vstupenky
Geniální a všestranný hudebník Wolfgang A. Mozart složil přes 600 děl. Po árii z jeho opery Figarova svatba zazní jeden z jeho nejznámějších klavírních koncertů (C dur č. 21 K467).

26. 03. 2020
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 120 Kč