Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyZpívá Eva Dřízgová-Jirušová

Zpívá Eva Dřízgová-Jirušová

Program:
Leoš Janáček: Žárlivost
Leoš Janáček: „Modlitba Jenůfy“ z opery Její pastorkyňa
Antonín Dvořák: Polednice
Antonín Dvořák: „Měsíčku na nebi hlubokém“ z opery Rusalka 
Gustav Mahler:
 Symfonie č. 4

Účinkují:
Eva Dřízgová-Jirušová – soprán
Janáčkova filharmonie Ostrava
dirigenti pod vedením Johannese Schlaefliho
Nuno Coelho (Portugalsko)
Marc Leroy-Calatayud (Švýcarsko)
Johannes Zahn (Německo)
Joon Andrew Choi (USA/Jižní Korea)
Nil Vendetti (Itálie)
Jonas Ehrler (Švýcarsko)

Johannes Schlaefli, profesor orchestrálního dirigování na Musikhoschule v Curychu a také šéfdirigent Manheimského komorního orchestru je v Ostravě častým hostem. Nejinak je tomu i v právě probíhající sezóně. Pod jeho vedením i letos na půdě Janáčkovy filharmonie Ostrava proběhnou mistrovské dirigentské kurzy (11. do 14. 6. 2018). Týden intenzivních zkoušek s orchestrem vyvrcholí v sále Domu kultury města Ostravy závěrečným koncertem ve čtvrtek 14. června od 19 hodin.

Uvedena budou díla Janáčka, Dvořáka a Mahlera. Skladby (až na dvě) spojuje to, že obsahují vokální part. Konkrétně sopránový. A jeho ztvárnění se ujme majitelka dvou cen Thálie a uznávaná a vyhledávaná sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová, ostravská patriotka, která je v angažmá Národního divadla moravskoslezského již od roku 1985 (v této sezóně ji můžete slyšet v Lazebníkovi sevillském, Otellovi, Prodané nevěstě nebo nejnověji ve Zneuctění Lukrécie). Její hlasové a technické dispozice jí umožňují interpretovat velmi široký repertoár jak v operní, tak kantátové, oratorní a písňové tvorbě, nevyjímaje symfonická díla Richarda Strausse a Gustava Mahlera. O čemž svědčí i tento koncert. V jejím nastudování totiž posluchači kromě „Modlitby Jenůfy“ z Janáčkovy opery Její pastorkyňa a asi nejznámější árie „Měsíčku na nebi hlubokém“ z Dvořákovy Rusalky vyslechnou právě i sólo v závěrečné větě Mahlerovy „nejklasičtější“ Čtvrté symfonie. Úvod koncertu bude patřit také Janáčkovi, konkrétně jeho Žárlivosti, což měla být původně předehra právě k opeře Její pastorkyňa a vyslechnete si i Dvořákovu Polednici.

A jak vlastně vypadá týden se začínajícími dirigenty z pohledu orchestru?

„Dirigentské kurzy jsou vždy pro orchestr náročné. Hudba se přehrává znovu a znovu mnohem více než při běžném nácviku. Orchestr by měl hrát přesně podle dirigenta i v případě, že diriguje špatně, aby to slyšel a uvědomil si to. Vyžaduje to velkou pozornost a je to pro orchestr nepřirozené, protože je zvyklý snažit se hrát za každých okolností co nejlépe. Dirigent Schlaefli je vynikající pedagog a má většinou velmi dobré studenty, takže se nebojím pozvat posluchače na závěrečný koncert, který navíc ozdobí skvělá ostravská operní pěvkyně,“ říká jeden ze členů orchestru.

Vstupenku na koncert pořídíte již za 50 Kč.