E4 Straussovi hrdinové

Koncert je zrušen – vstupenky je možné vrátit do konce srpna

Koncert ve spolupráci s Zürcher Hochschule der Künste je součástí doprovodného programu MHF Leoše Janáčka

Richard Strauss
Enšpíglova šibalství op. 28

Jean Sibelius
Koncert pro housle d moll op. 47

Richard Strauss
Don Juan op. 20

Leoš Janáček
Taras Bulba, rapsodie pro orchestr

 

Roman Patočka – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Johannes Schlaefli
– supervizor
dirigují nejlepší studenti z Curyšské akademie umění

 

Tento koncert je vyvrcholením dirigentských kurzů pořádaných ve spolupráci s Zürcher Hochschule der Künste. Mladí dirigenti budou během týdne své umění pilovat na čtyřech skladbách, aby se poté představili na závěrečném koncertu. Do programu byly vybrány dvě symfonické básně Richarda Strausse – Enšpíglova šibalství a Don Juan. A právě Don Juan se stal v roce 1888 díky ohňostroji barev, neslýchané virtuozitě, temperamentu, vášnivým až smyslně vzrušeným epizodám v hudebním světě zjevením. V roce 1894 zaujaly Strausse příhody jiné legendární postavy –  šprýmaře a podivína Enšpígla (údajně skutečně žil kolem roku 1350). Skladateli imponovaly Enšpíglovy bláznivé kousky namířené proti bezduchým nařízením, což působivě ztvárnil ve formě ronda.
Druhé uvedení Sibeliova Houslového koncertu v tomto cyklu dává posluchačům možnost srovnat dvě různá provedení. Zatímco na prvním koncertě se jej ujme houslistka nejmladší generace, zde to bude již zkušený matador koncertních pódií Roman Patočka.
K odkazu Leoše Janáčka se ostravský orchestr hlásí jako k „rodinnému stříbru“ po celou dobu své existence. Neuplyne jediná sezóna, aby se z koncertního pódia nelinuly melodie charakteristické pro jeho svérázný rukopis. Nejčastěji je to pak vedle Sinfonietty právě rapsodie Taras Bulba.