fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaT/Tuzemské koncertyZahajovací koncert festivalu Mahler Jihlava 2019

Zahajovací koncert festivalu Mahler Jihlava 2019

program:
Mahler:
Symfonie č. 1 „Titan“

účinkují:
Janáčkova filharmonie Ostrava
Valentin Uryupin  dirigent

Symfonie č. 1 „Titan“ v podání Janáčkovy filharmonie zahájí 18. ročník festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2019. Festival vychází ze svého zaměření na tvorbu Gustava Mahlera, jeho současníků a pokračovatelů jeho uměleckého poselství spolu se zaměřením na autory, jejichž život, studijní léta nebo tvorba je spjata s regionem Vysočiny. Zde se festival propojuje s rozsáhlým mezinárodním projektem „Češi ve Vídni“, takže v rámci festivalových koncertů zazní skladby Pavla a Antonína Vranického (rodáci z Nové Říše) nebo Josefa Bárty a Leopolda Koželuha (autoři působící ve Vídni, odkud jejich i další tvorba „vyzařovala“ i na Vysočinu – intenzívní kontakty s vídeňským hudebním životem jsou prokázány.

Na festivalu zazní Symfonie č. 1  Gustava Mahlera a jeho písňové dílo. Velkou událostí a novinkou bude uvedení obnovené světové premiéry singspielu Josefa Bárty z roku 1778 Dobrá rada drahá ve spolupráci s Horáckým divadlem Jihlava a HAMU Praha.

Důležitým rysem osmnáctého ročníku festivalu Hudba tisíců je velmi výrazné posílení jeho mezinárodního charakteru. Ze zahraničních těles vystoupí na festivalu Lisztův komorní orchestr z Budapešti, Orchestr festivalu Allegro Vivo z Rakouska, Velký symfonický orchestr  New England Conservatory  z USA, Orchestr For the Earth Ensemble z Velké Británie, jako sólistka se představí v písňovém recitalu přední rakouská sopranistka Simona Eisinger.

7. červenec 2020 uplyne 160. let od narození Gustava Mahlera (1860 – 1911), jedné z nejvýznamnějších osobností světové hudby.