fbpx


Live stream z JFO IX

Netradiční dua

Jan Křtitel Vaňhal
Téma s variacemi C dur

Gioacchino Rossini
Duo pro violoncello a kontrabas

Sólová skladba pro klavír (bude upřesněno)

Franz Doppler
Andante a rondo, duet pro 2 flétny a klavír

Robert Schumann
Tři romance op. 94

Ivo Fišer – violoncello
Martin Raška – kontrabas
Petra Olajcová – flétna
Tomáš Stýblo – flétna
Petr Benda – housle
Alexandr Starý, j. h. – klavír

 

Violoncellista Ivo Fišer se narodil v Karviné. S hudbou byl v kontaktu od šesti let nejprve prostřednictvím klavíru a o něco později také violoncella (ZUŠ Havířov, Jan Danel), které studoval později i na ostravské konzervatoři a následně na JAMU v Brně u Jana Hališky. V době studií se stal finalistou několika violoncellových soutěží, za provedení Variací na Rossiniho téma B. Martinů získal  Prix musical de radio Brno a dostal příležitost vystupovat s Janáčkovou filharmonií Ostrava a Filharmonií BM Zlín. Studia zakončil letním pobytem na Yehudi Menuhin Academy v Blonay ve Švýcarsku.
Již za studií udělal konkurz do Státní filharmonie Brno, ale absolvování vojenské služby se vrátil do Ostravy (člen JFO od roku 1992), kde nyní působí jako koncertní mistr. Věnuje se i komorní a příležitostně i sólové hře v Ostravském triu a zejména v Janáčkově komorním orchestru. S těmito soubory koncertoval jako na mnoha pódiích v Evropě, Asii i USA a vydal několik nahrávek.
Netradiční  perličkou byla také spolupráce ve smyčcovém kvartetu Kolja společně s legendární britskou skupinou Jethro Tull v Praze a na Helfštýně (2011). Hraje na violoncello od A. Gally z roku 1943.

 

Martin Raška

 

 

 

 

 

Petra Olajcová je velice precizní a pozoruhodně všestranná muzikantka. Absolvovala magisterské studium na Fakultě umění Ostravské univerzity v oboru flétna, kde studovala u Jiřího Bystroně (klasická flétna) a Michala Žáčka (jazzová flétna). Zúčastnila se několika seminářů a kurzů pod vedením takových renomovaných hudebníků jako jsou Philippe Bernold, Catherine Cantin, Clara Novak, Joshua Smith, Robert Winn, Claude Lefebre, František Malotin či Zbigniew Kaleta.
Pravidelně vystupuje sólově s různými orchestry a soubory nebo v komorním uskupení. Posluchači ji také mohli slyšet na koncertech, které se uskutečnily v rámci festivalů Harp Days Ostrava, In Bona Fidae Hlučín, Pražské jaro a další. Na svém kontě má i CD. Do roku 2012 byla členkou soubor „Acoustic Irish“, který se specializuje na keltskou hudbu. Od roku 2008 je flétnistkou Janáčkovy filharmonie Ostrava.

 

Tomáš Stýblo

 

 

 

 

 

Petr Benda  vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě Nory Grumlíkové. V letech 1997-1999 získal stipendium k postgraduálnímu studiu v Advanced Instrumental Studies Course na Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Pod vedením Davida Takena a Krzysztofa Smietany zde završil studium získáním Postgraduate Diploma in Music Performance. Také se zde věnoval hře na barokní housle u Rachel Podger. V roce 2002 absolvoval s vyznamenáním HAMU v Praze ve třídě Petra Messiereura. Úspěšně vystudoval Ph.D. program na Fakultě umění Ostravské univerzity ve třídě Zdeňka Goly (2013-2019). Svou houslovou hru také zdokonaloval ve Vídni při pravidelných konzultacích s koncertním mistrem Wiener Philharmoniker Volkhardem Steudem (2000-2006). Několikrát se zúčastnil mistrovských kurzů profesorů Moniky Urbaniak a Igora Ozima (Berne Conservatoire, 1994-1997). Již během studií se také intenzivně věnoval komorní hudbě, své dovednosti prohluboval na Sándor Végh International Chamber Music Academy v Dobříši (1998, 1999). V letech 2000 a 2001 se zúčastnil The Trenta International Music Forum ve Slovinsku pod patronací Wiener Philharmoniker, kde studoval ve třídě Volkharda Steudeho. Během svého dvouletého pobytu v Londýně byl oceněn Chartered Surveyors Company Prize za komorní hudbu, získal 2. cenu v mezinárodní soutěži Anglo-Czechoslovak Trust, zvítězil v soutěži o Alfred Gibson Prize a rovněž obdržel The Marjorie and Dorothy Whyte Memorial Award. Mezi významnější dlouhodobé interpretační projekty patří působení v Madiran String Quartet a Rasa Quartet (Londýn, 1997-99), Philharmonia String Trio (Praha, 2007-2010). Opakovaně spolupracoval s několika komorními orchestry, jako např. Pražský komorní orchestr, Bavorský komorní orchestr Bad Brückenau, Akademie Jack Martin Händler Luxembourg, Bruno Walter Symphony (Bratislava, Vídeň), Janáčkův komorní orchestr. Byl dlouholetým členem PKF-Prague Philharmonia (1995-2010). Je zakládajícím členem smyčcového kvarteta Benda Quartet. Od sezóny 2010/2011 působí v Janáčkově filharmonii Ostrava, kde se stal v roce 2019 zástupcem koncertního mistra.

Alexandr Starý pochází z Ostravy, kde studoval Janáčkovu konzervatoř u Marty Toaderové. Díky svému zájmu nejen o čistě hudební disciplíny však ve stejné době navštěvoval také Gymnázium Olgy Havlové. Po středoškolském studiu absolvoval Fakultu umění Ostravské univerzity, kde nyní působí jako korepetitor. Své interpretační zkušenosti měl možnost si rozšířit také účastí na mistrovských kurzech u pedagogů světového věhlasu, jakými jsou Dimitri Bashkirov, Zoltán Kocsis, Marta Gulyás či Andrzej Jasinski. Své čtyřleté působení na prestižní Letní akademii v německém Pommersfeldenu završil v roce 2008 provedením 2. klavírního koncertu Sergeje Rachmaninova pod taktovkou Sergio Cárdenase. Často koncertoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Státní filharmonií Brno a jinými orchestry. Byl mnohokrát oceněn na mezinárodních soutěžích (nejvyšší ocenění na Mezinárodní Beethovenově soutěži v Hradci nad Moravicí a Mezinárodní soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních). Již od útlého dětství kombinuje dráhu sólovou s činností hráče komorní hudby a je proto mnohými interprety často zván ke spolupráci. Pro svou všestrannost je ceněn nejen instrumentalisty, ale díky svým mnohaletým zkušenostem v oblasti písně a opery je vítaným spoluhráčem i pro mnohé pěvce. Díky spolupráci s pěvcem Janem Martiníkem získal také ocenění pro nejlepšího korepetitora Mezinárodní pěvecké soutěže Jeleny Obrazcovové v Moskvě nebo pozvánku na mistrovské kurzy zaměřené na interpretaci německé písně vedené Thomasem Quasthoffem. Dlouhodobě spolupracuje také s houslistkou Martinou Bačovou nebo basistou Richardem Novákem. Je členem klavírního tria A Tre.