Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyANKETA: Potřebuje Ostrava novou koncertní síň, nebo je lepší pořádně opravit DKMO?

ANKETA: Potřebuje Ostrava novou koncertní síň, nebo je lepší pořádně opravit DKMO?

01. 10. 18

ANKETA: Potřebuje Ostrava novou koncertní síň, nebo je lepší pořádně opravit DKMO? Jak to vidí kandidáti na primátora?

Tomáš Macura.Tomáš Macura (ANO): Ostrava potřebuje obojí jak opravit dům kultury, který je památkově chráněný objekt, ale nemá odpovídající koncertní sál, tak postavit novou koncertní halu. Diskusi o potřebnosti nové koncertní haly bych si dovolil přirovnat k úvaze, zda FC Baník potřebuje prvoligový stadion. Jsem hrdý na to, že se nám podařilo připravit a vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž, a že nám v ní přislíbila účast světoznámá architektonická studia. Ze strany odborné i laické veřejnosti máme na náš přístup k nové výstavbě pozitivní ohlas.

 

Zdeněk Nytra.

 

 

 

 

Zdeněk Nytra (ODS): Je potřeba si uvědomit, že novou koncertní síň si zaslouží především Janáčkova filharmonie, která dlouhá léta působí v provizorních podmínkách. Tedy nejen město Ostrava, kterému bude určitě slušet. Podporujeme výstavbu koncertní síně ve variantě rozšíření stávajícího Domu kultury města Ostravy společně s jeho rekonstrukcí. Tato varianta je určitě nejlepší řešení, navíc praktické. Zanedlouho bychom totiž tak jako tak, museli rekonstrukci samotného domu kultury řešit.

Lukáš Semerák.Lukáš Semerák (Ostravak): Koncertní síň je projekt nadregionálního významu s obrovskou kulturní přidanou hodnotou. Měla by být prestižním zázemím pro naši Janáčkovu filharmonii, a současně výjimečným místem, jehož každá návštěva bude opravdový zážitek.
Obecně bych stavby nespojoval. DKMO, porubský Poklad, podobně jako Akord v Zábřehu, nabízí zázemí hlavně pro lidi z daného obvodu. Osobně jsem rád, že se třeba do projektu Pokladu podařilo včlenit kino, které dneska v Porubě v podstatě není.

Zbyněk Pražák.

 

 

 

 

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL): Ostrava určitě potřebuje novou koncertní síň, neboť stávající sál v DKMO rozhodně nesplňuje zejména akustické požadavky. Ale zároveň potřebuje i generální opravu DKMO. Proto se rozhodlo o umístění nového koncertního sálu do prostoru DKMO, který pak bude poskytovat veškeré potřebné zázemí. Úkolem nyní zadané architektonické soutěže je navrhnout a optimálně propojit nový objekt koncertního sálu se stávajícím objektem DKMO při respektování jeho podoby, coby chráněné kulturní památky.

David Witosz.

David Witosz (Piráti): Ano, podpoříme výstavbu koncertní síně na základě výsledků architektonické soutěže i v souvislosti s koncepčním řešením veřejného prostoru. To znamená v souladu s rekonstrukcí sadu Milady Horákové.

 

 

Martin Juroška.

 

 

 

 

Martin Juroška (KSČM): KSČM podporuje stavbu koncertní haly, byť si nemyslíme, že její umístění u DKMO je nejlepší, a to vzhledem k nedostatku parkovacích míst. Přece jen to bude hala pro zhruba 1300 návštěvníků, a potřeba parkovacích míst tak bude enormní. Můžeme litovat, že na to nebyly využity dotace EU. Poláci je využili na mnoho užitečných staveb, a u nás se nastavěla spousta rozhleden, golfových hřišť, čapích a jiných hnízd, ale skoro nic pořádného.

 

Jiří Srba.Jiří Srba (ČSSD): Dům kultury města Ostravy má přednost, to je jasné. Ten chceme opravit. Nová koncertní hala jistě stojí za úvahu, ale není priorita dnešních dnů. Obyvatelé města si přejí bezesporu dát do pořádku hlavně komunální infrastrukturu a mít tak prostor pro každodenní vyžití, volný čas. Důležité je dostupné parkování, parky, chodníky, hřiště nebo i opravdový vodní areál.

 

 

 

 

 

Patrik Hujdus.

Patrik Hujdus (Nezávislí): Chtěli bychom jít nejlépe cestou využití stávajících prostor DKMO, který má svou historii a je tradiční  součástí ostravského kulturního života. Protože kapacitně je nedostačující, myšlence vzniku nové koncertní síně jako součásti stávajícího DKMO se nebráníme.

Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/kdo-chce-v-ostrave-koncertni-sin-20180929.html