fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyArchitektonická soutěž o návrh koncertní haly pro Ostravu spěje do finále

Architektonická soutěž o návrh koncertní haly pro Ostravu spěje do finále

11. 3. 19

10. března 2019
Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/koncertni-hala-architekt-soutez-ostrava.A190308_462480_ostrava-zpravy_jaga

Koncertní hala se špičkovou akustikou, o které sní milovníci klasické hudby v Ostravě už mnoho let, se stává realitou. Do konce června by mohla být jasná její podoba. Do druhého kola architektonické soutěže pořádané krajským městem nyní postoupily čtyři návrhy. Město vyhlásilo otevřenou soutěž loni v létě.

„Oslovili jsme napřímo tři renomovaná zahraniční studia: tým amerického architekta Stevena Holla, dánský ateliér Henning Larsen Architects a Konior Studio z Polska, která mají zkušenosti se stavbami koncertních hal. Z dalších 31 zájemců jsme vybrali také tři: německé Nieto Sobejano Arquitectos, nizozemské Van Dongen – Koschuch Architects and Planners a francouzské Architecture Studio. Odborná porota už všechny návrhy posoudila a do druhého kola soutěže poslala čtyři z nich,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Podotkl, že soutěž je anonymní, a porotci se proto až po skončení prvního kola a rozlepení obálek dozvěděli, že vypadli Němci a Nizozemci.

„Všechny návrhy byly zajímavé. Jedno studio ale vypadlo proto, že autoři návrhu halu pojali jako samostatnou budovu stojící vedle Domu kultury města Ostravy a my trváme na jejich funkčním propojení. Druhé studio nepostoupilo proto, že halu předsadilo před dům kultury k rušné silnici. Bylo by složité a nákladné zajistit odhlučnění,“ vysvětlil Macura.

Nová koncertní síň, která poskytne zázemí Janáčkově filharmonii Ostrava, má pojmout více než tisíc posluchačů. Má jít o výjimečnou stavbu za zhruba 1,5 miliardy korun bez DPH.

„Každý ze čtyř postupujících návrhů je úplně jiný, architekti nabízejí široký výběr od ultrakonzervativní stavby až po futuristický objekt,“ doplnil primátor Ostravy.

Autorka: Ivana Lesková