Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyBudeme hrát na Pražském jaru

Budeme hrát na Pražském jaru

29. 11. 17

Ostravský orchestr se svým šéfdirigentem H. M. Förstrem se 2. června 2018 představí na nejprestižnějším českém hudebním festivalu Pražské jaro.

Program:
Bohuslav Martinů: Rytiny H 369
Klement Slavický: Sinfonietta č. 4 „Pax hominibus in orbi universo“
Josef Suk: Symfonie E dur op. 14

Účinkující:
Lucie Silkenová – soprán
Martin Kasík – klavír
Norbert Lichý – vypravěč
Janáčkova filharmonie Ostrava
Heiko Mathias Förster – dirigent

Zde je několik slov H. M. Förstra ke zvolenému programu:

Jsem nesmírně poctěn, že mohu se “svým” orchestrem představit pražskému festivalovému publiku program, s nímž se osobně ztotožňuji.
Symfonie E dur Josefa Suka je svěží, silná a hluboká a pro mě samotného je jednou z nejoblíbenějších skladeb symfonického repertoáru. Ukazuje zralého skladatele světové úrovně navzdory tomu, že se jedná o jeho první velké symfonické dílo. Suveréně předčí rané symfonie mnoha světově uznávaných skladatelů, třeba Dvořáka či Čajkovského.
S Janáčkovou filharmonií jsme tuto symfonii s nebývalým úspěchem představili nejen ostravskému publiku, ale i na několika koncertních turné v Polsku a Německu a plánujeme její s studiové natočení. I proto jsem rád, že na svém prvním koncertě v rámci Pražského jara mohu představit skladbu, jejíž provedení je pro mne vždy novým svátkem.
K Sukově symfonii jsme se rozhodli přidat skladby dvou českých skladatelů, kteří u Suka studovali kompozici, a podobně jako on jsou na světových pódiích neprávem podceňováni. Je zajímavé sledovat vývoj Bohuslava Martinů, jenž většinu skladatelského života strávil v exilu, v porovnání s jeho o dvacet let mladším “spolužákem” Klementem Slavickým, který naopak působil v Československu. Jejich skladby na našem koncertě jsou k Sukově symfonii postaveny do kontrastu tím, že se jedná o jejich poslední závažná symfonická díla. Obstojí vůči nim první velké orchestrální dílo jejich učitele?
Skladby Suka a Slavického zazněly na novoročním koncertě Janáčkovy filharmonie roku 2014, na němž jsem tento skvělý orchestr dirigoval po dlouhé době. Nedlouho poté jsem byl osloven s nabídkou šéfdirigentské pozice, kterou jsem přijal a začal zastávat hned v nadcházející sezóně. I proto je pro mě naše pražské vystoupení, jako jeden z vrcholů mé kariéry, příjemně symbolické.

Více o programu i interpretech najdete zde.