Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyFilharmonyja v Blembaku aneb Filharmonie v Gongu

Filharmonyja v Blembaku aneb Filharmonie v Gongu

22. 6. 18

Mohl se jmenovat Kulturojem, Papiňák, Tympanum nebo dokonce Chachar, Baňok či Blembak, ale nakonec bylo z mnoha nápadů vybráno jméno Gong. A to mu sluší. Vítězný název vyhlásil tehdejší šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík 9. května 2012.

A Janáčkova filharmonie společně s Jarkem Nohavicou byla u toho. Stalo se tak na prvním koncertním „testu“. Zkušební koncert v plynojemu přestavěném podle projektu uznávaného architekta Josefa Pleskota se povedl na výbornou. „Nechci moc používat velká slova, ale byli jsme tím koncertem všichni opravdu nadšeni,“ řekl Nohavica. „Jsem moc rád, že ho v Ostravě máme, jiný takový v Česku není“, dodal.

A tímto koncertem byl nejen uveden Gong do provozu, ale Janáčkova filharmonie tehdy zahájila éru svých „gongovských“ koncertů. Ještě na podzim téhož toku se do Gongu vrátila i s Jarkem Nohavicou a uspořádala zde sérii veleúspěšných společných koncertů. Zhlédlo je tehdy téměř devět tisíc lidí. A letos po šesti letech přidala další tři. Ti, kterým se podařilo získat vstupenku, mluvili o nezapomenutelném zážitku.

Mezitím v Gongu ostravský orchestr už zdomácněl. Industriální prostor tak trochu vybízel k jiným než „klasickým“ projektům, proto zde Janáčkova filharmonie pořádá většinou crossoverové (fúze dvou a více žánrů) koncerty a zve na ně atraktivní hosty. Tím úplně prvním byl Pavel Šporcl s romskou kapelou Gipsy Way. A pak už to jelo – jedna zajímavější hudební osobnost za druhou. Jen namátkou jmenujme Ivu Bittovou, Čechomor, Dana Bártu, Hradišťan, Lucii Bílou, Olympic, Tomáše Kluse nebo zatím posledního hosta Ewu Farnou.

A protože si koncerty JFO v Gongu nacházejí stále více příznivců, můžete se těšit na jejich pokračování i v sezóně 2018/2019. A kdo přijal pozvání tentokrát? Věřte, nevěřte, přijede Vojta Dyk s B-Side Bandem, kteří po loňském turné označovaném slovy – charismatický projev, dokonalý zpěv, výtečná kapela, skvělá show a originální stage, chtějí s koncerty více šetřit, proto jsme rádi, že je v Ostravě přivítáme. První z koncertů ale bude patřit Michalu Hrůzovi, s nímž JFO už hrála v roce 2017 právě na Colours, a který se tehdy před koncertem svěřil: „Jsem rád, že budeme moci uvést písničky, které lidi znají, ve zcela nových aranžích.“ Smyčce jeho písním evidentně svědčily a zpěvák si produkci svých hitů (Pro Emu, Zakázané uvolnění nebo 1+1) i méně známých skladeb evidentně užíval. Prostě žádná hrůza, ale skvělý koncert. Kromě nich to bude ještě vánoční koncert s Martinem Chodúrem a Aneta Langerová, jedna z nejpopulárnějších českých zpěvaček, která svou originální  image vystavěla na vlastních písních.

 

Cyklus Janáčkovy filharmonie Ostrava
GONG 2018/2019

Hrůza s Janáčkovou filharmonií
6. 11. 2018, 19 hodin

PLAYLIST
1. NAMALUJ SVÍTÁNÍ
2. RÁNO
3. ZEJTRA MÁM
4. ČERNÝ BREJLE
5. DUŠE DO VESMÍRU
6.VENUŠE
7. 1+1
8. KATAMARÁN
9. PRO EMU
10. JSI MÁ BALETKA CO TANČÍ
11. VYPRÁVĚJ
12. KRASOHLED
13. OPTIMISTA
14. NA ROZCESTÍ
15. MÍNUSY A PLUSY
16. POLÁRKA
17. POSLEDNÍ DOBOU
18. KOVBOJSKÁ
19. WINSTON SMITH
20. ZAKÁZANÉ UVOLNĚNÍ

Účinkují:
Michal Hrůza – zpěv
Kapela Hrůzy
Janáčkova filharmonie Ostrava
Martin Hybler –dirigent 

Vánoce s Martinem Chodúrem
20. 12. 2018, 19 hodin

Martin Chodúr – zpěv
Marek Prášil – dirigent

Vojtěch Dyk & B-Side Band
21. 3. 2019, 19 hodin

Vojtěch Dyk
B-Side Band
Jan Kučera – dirigent

Aneta Langerová a Janáčkova filharmonie
5. 6. 2019, 19 hodin

Aneta Langerová – zpěv
Martin Kumžák – dirigent