Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJacek Kaspszyk poprvé s Janáčkovou filharmonií

Jacek Kaspszyk poprvé s Janáčkovou filharmonií

07. 12. 18

Poslední lednový večer roku 2019 bude patřit koncertu nazvanému V tanečním rytmu. Zazní na něm díla Berlioze, Saint-Saënse, Bernsteina a Ravela. Jako sólistka vystoupí srbská klavíristka Jasminka Stančul a ostravský orchestr bude dirigovat Jacek Kaspszyk. Ten patří mezi významné polské dirigenty současnosti. Od roku 2013 je hudebním a uměleckým ředitelem Varšavské filharmonie. Stál u pultu všech významných polských orchestrů – od Filharmonie NFM Wroclaw – až po Symfonický orchestr polského národního rozhlasu a polskou Národní operu. V lednu 2015 byl také jmenován hudebním ředitelem a hlavním dirigentem orchestru Beethovenovy akademie v Krakově.

Vaše hudební počátky byly ve znamení studia dirigování a kompozice. Taktovka však převládla…
Povolání dirigenta mi od samého počátku vyhovovalo více. Studium kompozice bylo pro mě zajímavé, ale právě dirigování bylo to, o čem jsem snil už jako malé dítě. Takže se mi splnil můj dětský sen.

Váš operní debut ve Velkém divadle Národní opery ve Varšavě se odehrál v roce 1975. O dva roky později jste získal jednu z hlavních cen v dirigentské soutěži Herberta von Karajana. Co to pro vás znamenalo?
Karajanova dirigentská soutěž byla nejdůležitějších momentem počátku mé dirigentské kariéry. Po ní jsem současně obdržel nabídky od nejlepších orchestrů a operních scén prakticky z celého světa. Nezapomínám však, že rok předtím jsem se stal prvním hostujícím dirigentem v Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu.

Celý rozhovor s  Jackem Kaspszykem vyjde v časopisu Harmonie (1/2019).