Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJak vypadá Štědrý den Martina Chodúra?

Jak vypadá Štědrý den Martina Chodúra?

16. 11. 18

Který vánoční dárek Vám udělal největší radost a proč?

Největší radost mi udělá kniha, deska nebo CD, a taky mám moc rád kvalitní psací potřeby. Texty, které píšu, většinou vznikají prvně na papíru a nepromrhám žádnou příležitost, když si můžu něco poznamenat do zápisníku. Jinak jsem si krásný dárek nadělil v podobě mého nového CD Hallelujah – Vánoční písně a koledy. Tím skutečně největším darem je však zdraví a štěstí mé rodiny. 

Jak vypadá Štědrý den Martina Chodúra?

Vlastně docela obyčejně. Nedodržujeme nějaké zvláštní zvyky. Hlavní je, že jsme spolu a šťastní. Máme klasický stromeček, díváme se na pohádky, večeříme salát s řízkem (nemám příliš kapra v lásce) a zpíváme a posloucháme koledy. Je však pravda, že se Vánoce po narození mého syna přece jen změnily a dostaly magičtější charakter. Není krásnější pohled než vidět úsměv na dětské tváři. Navíc jsem se jakoby znovunarodil do pozice otce, což je pro mne stále nový svět. A pro mého syna je novým úplně celý svět. Takže jsme na tom podobně 😍

Kolik znáte vánočních zvyků a dodržujete některý z nich?

Znám jich troufám si tvrdit celkem dost, nic

méně nedodržujeme téměř žádný. Co se týká duchovní stránky, chybí mi zkušenost naivní dětské víry a tak mě Vánoce uchvacují spíše svou schopností probouzet v lidech to dobré. 

Vydal jste vánoční album, které jste nahrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava a koncertně ho společně představíte 20. prosince v ostravském Gongu. Která z písní českých a zahraničních na něm je Vám nejbližší a proč?

Těžko říct. Každá z nich je jiná. Nejbližší je mi zřejmě má autorská píseň Síla mít rád už jenom proto, že jsem nad ní strávil obrovskou spoustu času. Protože se však nyní chystám na tři živá provedení tohoto repertoáru, žiju vskutku každodenně všemi těmito písněmi. Vedle Ostravy (20. prosince od 19 hodin v Gongu) představím vánoční repertoár z nového alba i v Karlových Varech a v Pardubicích. V příštím roce bych tenhle projekt rád představil i v dalších místech Čech a Moravy.

V listopadu se natrhu objevilo vánoční CD Hallelujah, které v září společně nahráli Martin Chodúr a Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Marka Prášila. „Spolupráce s Janáčkovou filharmonií pro mě byl svátek. Všichni jsme tahali za jeden provaz s přesvědčením, že snad vzniká něco s trvalejší hodnotou,“ říká o svém vánočním počinu Martin Chodúr. Album s názvem Hallelujah slavnostně bylo slavnostně pokřtěno Hanou Maciuchovou za účasti mnoha hostů v pražském klubu Jazzdock. Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen. Na albu se podílel textově i aranžérsky a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled.