Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJanáček bude letos v Ostravě znít v nadlimitně zvýšené koncentraci, říká Jan Žemla

Janáček bude letos v Ostravě znít v nadlimitně zvýšené koncentraci, říká Jan Žemla

08. 3. 18

Ostrava i další města Moravskoslezského kraje se v letošním roce hrdě hlásí k velkému výročí. Dne 12. srpna uplyne 90 let od chvíle, kdy Leoš Janáček v ostravském Kleinově sanatoriu na Fifejdách odešel na věčnost. Stalo se tak v neděli v 10 hodin ráno. Hudba jednoho z největších českých skladatelů se v roce 2018 rozezní v koncertních sálech, divadlech, kostelech, chrámech, školách i v přírodě, kterou Janáček tolik miloval. O projektu Janáček Ostrava 2018 a hudbě hukvaldského mistra si s Janem Žemlou, ředitelem Janáčkovy filharmonie, která projekt zastřešuje, povídal Milan Bátor.

Ostravská kultura je letos výrazným způsobem prostoupena jménem Leoše Janáčka, od jehož úmrtí letos v červenci uplyne 90 let. To už je pěkná řádka let. Byla Janáčkova hudba vnímána vždy s podobným respektem a úctou jako dnes?

Rozhodně ne. Ale řekl bych, že v umění je to poměrně běžná praxe. Který umělec vlastně získal uznání okamžitě? Na druhou stranu, Janáček zakusil úspěch již za svého života, což je pro každého umělce štěstím. Jeho tvorba se neprosazovala lehce, celých třináct let čekal, než mu Národní divadlo v Praze uvede operu Její pastorkyňa. Teprve deset let před smrtí získal uznání i doma, dostal čestný doktorát a vzniklo také to nejhodnotnější z jeho kompoziční tvorby.

Celý rozhovor najdete na www.ostravan.cz