Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJanáčkova filharmonie Ostrava míří do Vesmíru a především tam odehraje program nové sezóny

Janáčkova filharmonie Ostrava míří do Vesmíru a především tam odehraje program nové sezóny

19. 5. 22

Janáčkova filharmonie dnes odtajnila program nové – již 69. sezóny a spustila online prodej vstupenek. Posluchače čeká velká změna, a to nikoliv v programové nabídce, která si po dramaturgické stránce zachovává vysoký standard, ale v místech konání koncertů. Ty se v následujících letech neuskuteční ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Důvodem je zahájení rekonstrukce budovy a následně přístavby koncertního sálu podle návrhu amerického architekta Stevena Holla. Orchestr tak bude prozatím působit především v bývalém kině Vesmír. Dále bude více koncertovat v aule Gong v Dolních Vítkovicích a v kostele svatého Václava v Opavě. Programová nabídka 69. sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava je v tomto smyslu ojedinělá. Posluchači se o ní mohou dozvědět více z dnes vydané publikace, která představí program sezóny také v kontextu tématu „odolnosti“, který se celým katalogem prolíná a za jehož konceptem stojí fotografka Dita Pepe. Vstupenky na koncerty 69. sezóny si lze zakoupit již nyní online a od 23. května osobně na prodejních místech.

 

Slovo ředitele JFO Jana Žemly
V následujících letech nás čekají veliké změny. V Ostravě začínáme stavět nový koncertní sál. Byli jsme od začátku u toho, když se definovaly podmínky soutěže, a nyní jsme u toho, když se určuje budoucí provoz celé budovy. Při projektování jsme vycházeli z našich koncertních zkušeností po celém světě. V uplynulých letech jsme cíleně navštívili řadu vynikajících koncertních sálů a měli jsme tak možnost prozkoumat jejich technické vybavení i fungování, což pro nás bylo naprosto klíčové.

Dočasné přestěhování filharmonie do bývalého kina Vesmír znamená provizorium, kterému jsme přizpůsobili i repertoár, protože kinosál není úplně vhodný pro ty největší symfonické skladby. Navzdory tomu jsem si jist, že poslechový komfort našich posluchačů neutrpí – sál prochází akustickou úpravou a prostoru je přizpůsobena tedy také dramaturgie nadcházející sezóny. Ve Vesmíru bude znít ten nejklasičtější repertoár nám vlastní – od Haydna, Mozarta, Beethovena přes skalní představitele hudebního romantismu až po skladby Richarda Strausse či české autory 20. století.

Osobně se jako každý rok těším na zahajovací koncert, na kterém tentokrát zazní Šostakovičova ‚Leningradská‘ symfonie. Nebude chybět také několik skladeb soudobých autorů. Opět k nám přijedou vyhlášení interpreti, například violoncellista Johannes Moser, který se k nám pravidelně vrací. Mám radost z toho, že opět přijede Federico Colli a zahraje společně s ‚naším‘ Lukášem Vondráčkem.

 

Katalog 69. koncertní sezóny
Katalog nabízí kompletní program koncertů rozdělených do abonentních řad, výčet dalších aktivit, kterým se JFO věnuje a nechybí příběhy a rozhovory na téma „odolnosti“. Na začátku katalogu je k dispozici mapa s praktickými informacemi, kde všude se s JFO budou posluchači v nadcházející sezóně potkávat.

Na přípravě katalogu se podílela více než desítka lidí. Ke spolupráci byl kromě Dity Pepe přizván také fotograf Petr Hrubeš. Jednotnou vizuální podobu katalogu dal grafik Štěpán Malovec a texty napsala spisovatelka Jana Poncarová.

Katalog v elektronické podobě naleznete zde.