Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJFO vyráží s českými sólisty reprezentovat českou a východoevropskou hudbu do Japonska

JFO vyráží s českými sólisty reprezentovat českou a východoevropskou hudbu do Japonska

21. 4. 23

Janáčkova filharmonie Ostrava vyráží na dvoutýdenní turné do Japonska. Cesta se uskuteční v termínu 26. dubna – 10. května a JFO během ní odehraje spolu s českými i místními sólisty celkem devět koncertů. Nejdůležitější zastávkou bude prestižní Gargan Music Festival v Kanazavě, kde bude Janáčkova filharmonie Ostrava na pozvání organizátorů jako jediné české hudební těleso reprezentovat evropskou hudbu. Během tří dnů zde vystoupí hned šestkrát. Pak se orchestr včetně předních českých sólistů vydá v rámci výjimečného turné do dalších tří japonských měst. JFO si přes absenci adekvátního zázemí, jak pro zkoušky, tak pro koncerty, udržuje svou vysoce nastavenou laťku a pověst jednoho z nejlepších orchestrů ve střední Evropě. Ze zkušebních prostor pavilonu na Černé louce, kde našel orchestr velmi provizorní zázemí, pravidelně míří koncertovat do špičkových sálů po celém světě.

 

 

„Nemůžeme se dočkat, až orchestr opět uslyšíme v prvotřídních akustických podmínkách. Naposledy jsme tu příležitost měli v březnu v Katovicích v sále NOSPRu,“ říká ředitel JFO Jan Žemla s odkazem na nedávný koncert v téměř vyprodaném sídle Národního orchestru Polského rozhlasu. „Japonsko, kam nyní náš orchestr zamíří, je svými koncertními sály proslulé – z těch, kde budeme hrát, se především Ishikawa Ongakudo v Kanazawě a Harmony Hall ve Fukui řadí mezi ty, pro symfonickou hudbu s kapacitou zhruba 1 500 míst, opravdu špičkové. Na akustiku obou těchto sálů navíc dohlíželo přední světové studio Nagata Acoustics, které má po této stránce na starost také nový koncertní sál u nás v Ostravě,“ upozorňuje Žemla.

Na turné po Japonsku vyrazí 80 hudebníků Janáčkovy filharmonie, jejich doprovod a čeští i zahraniční hosté. „Při dosavadní absenci kvalitního sálu je pro nás příležitost koncertovat v nejlepších sálech v Evropě i ve světě velmi žádoucí. Kvalitní akustické podmínky mají přímý vliv na samotnou interpretaci skladeb a výkon orchestru, sólistů i dirigenta mohou značně posunout, což je v konečném důsledku cenné nejen pro samotné hudebníky, ale také pro posluchače, kteří si odnáší mimořádný hudební zážitek,“ doplňuje Jan Žemla.

 

koncertní sál Ishikawa Ongakudo v Kanazawě

 

Program koncertů zahraničního turné se skládá především z děl českých autorů. „Repertoár vychází z programu Gargan Music Festivalu, jehož tématem je letos hudba střední Evropy, a tak pochopitelně hrajeme nejznámější skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Leoše Janáčka. Nevynecháme však ani díla Zoltána Kodályho nebo Ference Liszta,“ vysvětluje manažer orchestru JFO Ondřej Daněk. Zcela mimořádným zážitkem pak bude koncertní provedení zkrácené verze Smetanovy Prodané nevěsty, na které orchestr JFO spolupracuje částečně s českými i japonskými sólisty a také s místním sborem. „Dále se pak velmi těšíme na interpretaci Janáčkovy Sinfonietty, v rámci níž spojíme síly s místními trubači. Díky netradičnímu obsazení se Sinfonietta na zájezdech hraje opravdu zřídkakdy, ale v Japonsku je tato skladba, i díky několika zmínkám v románu 1Q84 proslulého japonského spisovatele Haruki Murakamiho, velice populární,“ doplňuje Ondřej Daněk.

V rámci pestrého hudebního programu turné se tak postupně s orchestrem Janáčkovy filharmonie představí například sopranistka Tereza Mátlová, tenorista Tomáš Černý či dirigent Leoš Svárovský. „Z místních umělců se pak spojíme třeba s vítězkou prestižní dirigentské soutěže Besançon z roku 2019 Nodokou Okisawou,“ upřesňuje Daněk.

Japonsko dnes představuje jeden z nejatraktivnějších trhů vážné hudby na světě. Evropská klasická hudba je zde nesmírně oblíbená a skladby českých autorů, především Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka patří do stálého repertoáru mnoha japonských hudebních těles. Ceněné jsou však zvláště v interpretaci českých symfonických orchestrů.

Do Japonska se letos orchestr znovu vydává po 15 letech. Během plánovaného čtrnáctidenního turné tentokrát vystoupí ve městech Kanazawa, Musashino, Fukui a Chigasaki. Janáčkova filharmonie Ostrava tak, jako jediný český orchestr reprezentující na pozvání organizátorů v rámci festivalu Gargan Music Festival evropskou kulturu, znovu dokazuje, že je orchestrem špičkové úrovně, který navzdory absenci vlastního koncertního sálu i adekvátního zázemí, pravidelně a se ctí vystupuje v nejlepších koncertních sálech po celém světě.

 

Turné JFO do Japonska je realizováno s finanční podporou Ministerstva kultury, Národního plánu obnovy, Evropské unie, statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje.