Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyMimořádný koncert JFO přinese Smetanovu Mou vlast jako poctu ke dni studentstva

Mimořádný koncert JFO přinese Smetanovu Mou vlast jako poctu ke dni studentstva

16. 11. 23

V pátek 17. listopadu proběhne v ostravském Vesmíru první z mimořádných koncertů 70. koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava. Na programu svátečního večera bude Cyklus symfonických básní Má vlast z pera Bedřicha Smetany. Orchestr Janáčkovy filharmonie povede při výjimečném Koncertu ke dni studentstva před vyprodaným sálem přední český dirigent Tomáš Netopil. Se stejným programem se orchestr představí o dva dny později v koncertním sále Varšavské filharmonie. Koncert bude nahráván polským rozhlasem Dwojka Polskie Radio a také streamován na Youtube kanálu Národního centra kultury v Polsku, odkaz bude v den koncertu dostupný i na webu JFO.

Má vlast je bezesporu jedním z nejslavnějších děl českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany, není tedy divu, že se dramaturgie celého koncertního cyklu mimořádných koncertů (Cyklus M) otevírá při příležitosti oslav dne studentstva právě tímto známým dílem. „Všechny mimořádné koncerty se v této sezóně ponesou v duchu oslav. Nesmírně mě tak těší, že se v pátek 17. listopadu chopí dirigentské taktovky právě Tomáš Netopil, jenž v současné době zažívá jeden z vrcholů své kariéry a od příští sezóny se stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem symfonického orchestru hl. města Prahy,“ říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla a dodává, že koncert samotný bude vlastně ochutnávkou nadcházejícího Roku české hudby 2024, který bude tentokrát spojen právě s dvoustým výročím narození Bedřicha Smetany.

 

Tomas Netopil photo: Marco Borggreve

 

Janáčkova filharmonie Ostrava se pod vedením dirigenta Tomáše Netopila představí se stejným programem ještě o dva dny později, 19. listopadu od 19.30 hodin v polské Varšavě, kde orchestr vystoupí v rámci mezinárodního hudebního festivalu střední a východní Evropy Eufonie. Koncert bude nahráván polským rozhlasem Dwojka Polskie Radio a také streamován na Youtube kanálu Národního centra kultury v Polsku. Odkaz bude dostupný v den koncertu také na stránkách Janáčkovy filharmonie (www.jfo.cz) a sociálních sítích. „Spolupráce s Národním centrem kultury v Polsku je pro nás premiérou a také dalším krokem v naplňování dlouhodobé strategie zviditelnění našeho orchestru za hranicemi Ostravy. Právě díky systematickému přístupu se nám daří udržovat Janáčkovu filharmonii Ostrava v povědomí zahraničních dramaturgů a zvyšovat mezinárodní renomé našeho orchestru,“ dodává Žemla.