Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyCesta do Polska, miniturné s Lukášem Vondráčkem a festival ve Švýcarsku

Cesta do Polska, miniturné s Lukášem Vondráčkem a festival ve Švýcarsku

04. 10. 18

„Na podzim přijde to nejdůležitější –  turné v Polsku, na kterém zahrajeme českou hudbu včetně Janáčkovy Sinfonietty prakticky ve všech nově postavených koncertních sálech, které pojmou tak velký orchestr. Na toto turné se osobně velmi těším. Může se uskutečnit díky podpoře města Ostravy i Moravskoslezského kraje a pro nás má velký a téměř symbolický význam. Myslím v situaci, kdy v Ostravě připravujeme již velmi konkrétně rovněž realizaci koncertní síně,“ říká ředitel JFO Jan Žemla. V Polsku odehraje orchestr od 14. do 18. listopadu 5 koncertů v pěti městech (Kielce, Wroclaw, Gorzów, Koszalin, Szczecin).

Janáčkova filharmonie Ostrava se v poslední době nejen díky geografické blízkosti, ale především díky vzestupné tendenci orchestrální kultury v Polsku na tuto zemi čím dál více v oblasti živého koncertního umění zaměřuje. Vždyť jen za posledních sedm let bylo v Polsku vybudováno 15 koncertních sálů. V listopadu 2018 v pěti z těchto sálů filharmonie plánuje odehrát slavnostní turné na počest výročí 100 let od založení Československa a Polska. Vzhledem ke geografické provázanosti ostravského regionu s Polskem chceme dlouhodobě prezentovat české hudební umění v Polsku jako nejbližším zahraničním a snadno dostupném státě. Mimoto si projekt klade za cíl v době 100. výročí založení Polské republiky a Československé republiky připomenout společnou historii obou zemí a jejich kulturní blízkost.

Na koncertech zazní proslulá předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Houslový koncert Antonína Dvořáka v podání Jana Mráčka a dvě stěžejní skladby Leoše Janáčka: Suita z opery Příhody lišky Bystroušky a Sinfonietta, kterou napsal mj. k oslavě Československé státnosti. Význam koncertů podtrhne i fakt, že tento program vyžaduje téměř stovku hudebníků na pódiu včetně třináctičlenné žesťové „bandy“.

První koncert se uskuteční 14. 11. v Kielcích, kde je sál pro 526 posluchačů, následující den filharmonie zahraje v jednom z nejlepších sálů postavených v Evropě v posledních letech, vratislavském Národním fóru hudby, sále pro 1 800 návštěvníků. Další dva dny filharmonie navštíví Gorzów Wielkopolský s novou filharmonií pro 598 posluchačů a se studiovou akustikou a Koszalin s novým sálem pro 520 osob. Na závěr turné Janáčkova filharmonie Ostrava zahraje ve Štětínské filharmonii pro 1 001 posluchačů, v budově, která vyhrála cenu Miese van der Rohe.

Vedlejším cílem projektu je koncertní činnost Janáčkovy filharmonie Ostrava v nových koncertních sálech. Jedná se v několika případech o velmi prestižní destinace (Štětín, Vratislav) a ve všech případech o akusticky vynikající prostory – v tomto ohledu bychom se rádi nechali inspirovat. Správcem sálů a pořadatelem koncertů je vždy místní filharmonie. Janáčkova filharmonie během tohoto turné navštíví všechny koncertní sály v Polsku dokončené v posledních pěti letech, do nichž se vejde orchestr, s výjimkou sálui v Katovicích, kam Janáčkova filharmonie jezdí díky rezidenci již pravidelně, a s výjimkou Lusławic, kam pojede Janáčkova filharmonie poprvé na jaře 2019. Janáčkova filharmonie odehraje koncerty vzhledem k jejich povaze bez nároku na honorář, pořadatelé se však zavázali k uhrazení ubytování vždy po koncertě.

Turné se může uskutečnit díky finanční podpoře statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury České republiky.

 

Sezónu zahájila Janáčkova filharmonie ve švýcarském Murtenu, kde na tamním festivalu odehrála coby rezidenční orchestr hned tři koncerty. Na programu byla Má vlast, kterou slovem uvedla operní pěvkyně žijící ve Švýcarsku Martina Janková, rodačka z Orlové.

 

Ve dnech 11. a 12. října 2018 ostravský orchestr absolvoval miniturné s klavíristou Lukášem Vondráčkem a dirigentem Ilanem Volkovem, během něhož navštívil Bratislavu (Bratislavské hudební slavnosti – na snímcích) a Klagenfurt v Rakousku . Na programu byl Musorgskij, Rachmaninov a Prokofjev. Vítězství Lukáše Vondráčka na  „hudební olympiádě“ – soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2016 bylo jeho obrovským úspěchem. Znám je více ve světě než doma, a to nejen proto, že už delší dobu žije v Bostonu. Janáčkova filharmonie Ostrava se na BHS představí s izraelským světoběžníkem Ilanem Volkovem, dirigentem „mimořádné senzibility, inteligence a  vždy plného nasazení“ (The Guardian).