Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyMiniturné s Lukášem Vondráčkem a cesta do Polska

Miniturné s Lukášem Vondráčkem a cesta do Polska

04. 10. 18

Sezónu zahájila Janáčkova filharmonie ve švýcarském Murtenu, kde na tamním festivalu odehrála coby rezidenční orchestr hned tři koncerty. Na programu byla Má vlast, kterou slovem uvedla operní pěvkyně žijící ve Švýcarsku Martina Janková, rodačka z Orlové.

Ve dnech 11. a 12. října 2018 ostravský orchestr absolvoval miniturné s klavíristou Lukášem Vondráčkem a dirigentem Ilanem Volkovem, během něhož navštívil Bratislavu (Bratislavské hudební slavnosti) a Klagenfurt v Rakousku (na snímcích). Na programu byl Musorgskij, Rachmaninov a Prokofjev. Vítězství Lukáše Vondráčka na  „hudební olympiádě“ – soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2016 bylo jeho obrovským úspěchem. Znám je více ve světě než doma, a to nejen proto, že už delší dobu žije v Bostonu. Janáčkova filharmonie Ostrava se na BHS představí s izraelským světoběžníkem Ilanem Volkovem, dirigentem „mimořádné senzibility, inteligence a  vždy plného nasazení“ (The Guardian).

A jaké další cesty do zahraničí čekají „Janáčkovce“? „Na podzim přijde to nejdůležitější –  turné v Polsku, na kterém zahrajeme českou hudbu včetně Janáčkovy Sinfonietty prakticky ve všech nově postavených koncertních sálech, které pojmou tak velký orchestr. Na toto turné se osobně velmi těším. Může se uskutečnit díky podpoře města Ostravy i Moravskoslezského kraje a pro nás má velký a téměř symbolický význam. Myslím v situaci, kdy v Ostravě připravujeme již velmi konkrétně rovněž realizaci koncertní síně,“ říká ředitel JFO Jan Žemla. V Polsku odehraje orchestr od 14. do 18. listopadu 5 koncertů v pěti městech.