Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyMladí a nadaní s Janáčkovou filharmonií

Mladí a nadaní s Janáčkovou filharmonií

09. 1. 18

Autor dvou oper bude dirigovat, ke klavíru usedne vítěz Beethovenova Hradce, varhany rozezní vynikající varhaník z Valašského Meziříčí, který studuje na prestižní škole v Lipsku, Ostravu pak reprezentuje skvělá klarinetistka, a to vše doplní báječný program.

Talentovaný ruský klavírista a dirigent Sergej Neller bude 8. února 2018 v Domě kultury města Ostravy na koncertě přiléhavě nazvaném Debussy, Ravel, klavír a varhany dirigovat Janáčkovu filharmonii. Dynamický styl a hluboké hudební znalosti – to jsou jeho hlavní devizy. Také díky nim získal 2. cenu na prestižní dirigentské soutěži Gustava Mahlera pořádané Bamberskou symfonií.
Ale jeho talent se prokazatelně rozvíjí i na skladatelském poli. Díky podpoře Fondu Mstislava Rostropoviče zkomponoval svou první operu Tintagiles. Jako libreto využil „loutkovou hru“ Smrt Tintagila Maurice Maeterlincka, což je alegorický příběh dítěte bojujícího se smrtelnou chorobou. Opera, která měla premiéru v Moskvě, přitáhla pozornost mezinárodního tisku a téma silně zarezonovalo s ruskými diváky.  V roce 2010 Neller dokončil svou druhou operu Phaedra, autorem libreta je současný ruský básník a dramatik Alexej Parin.
Neller je také zdatným klavíristou s pěknou řádkou cen z mezinárodních soutěží na kontě.
V Ostravě se představí na koncertě, který je příhodně zařazen do cyklu Jeunesses musicales aneb Hudební mládí. Za jeho řízení Janáčkova filharmonie doprovodí hned tři mladé, nadané muzikanty. Prvním bude slovenský klavírista Martin Chudada, vítěz 54. ročníku Beethovenova Hradce z roku 2017. V jeho podání posluchači vyslechnou Lisztův První klavírní koncert, v němž autor těží z kontrastů mezi barvami klavíru a jednotlivých nástrojů orchestru. Zajímavé je, že se dílo, podobně jako např. jeho Preludia, rodilo těžce, mezi první verzí a premiérou uplynulo dvacet let a ještě pak skladatel leccos měnil.
V Guilmantově Symfonii pro varhany k sólovému nástroji usedne Josef Kratochvíl, talent z Valašského Meziříčí, který po bakalářském studiu na Szymanowského hudební akademii v Katovicích nyní pokračuje na prestižní Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy v Lipsku ve třídě světově proslulého německého varhaníka Martina Schmedinga. Trojici účinkujících, vítězů interpretační soutěže Janáčkovy filharmonie Ostrava pro tento cyklus, doplní nadaná klarinetistka Kateřina Pašková z ostravské Janáčkovy konzervatoře ze třídy Petra Bohuše, výborného klarinetisty a bývalého člena Janáčkovy filharmonie. Kateřina si pro svou prezentaci vybrala Debussyho První rapsodii pro klarinet, kterou autor složil v letech 1909 a 1910 nejprve pouze pro klarinet s klavírem, orchestrace se dílo dočkalo o rok později, kdy se také v prosinci v Petrohradě uskutečnila premiéra. Večer doplní Ravelova suita č. 2 z hudby k baletu Dafnis a Chloé, která je plná barev, okouzlujících zvukových kombinací přerůstající ve společné radostné nevázané hýření. Připomeňme jen, že od úmrtí jednoho z nejpozoruhodnějších skladatelů 20. století uplynulo v prosinci 80 let.
Koncert začíná v 18 hodin a vstupenky v ceně od 120 Kč můžete zakoupit online na www.jfo.cz nebo v prodejním místě JFO – Janáčekpointu či v pobočkách Ostravského informačního servisu.