fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyNahráli jsme CD se Simonem Trpčeským

Nahráli jsme CD se Simonem Trpčeským

05. 5. 21

CD, které jsme společně se Simonem Trpčeskim a dirigentem Cristianem Măcelaruem natáčeli v srpnu loňského roku, míří do distribuce. Nahrávka Šostakovičových klavírních koncertů vyjde pod hlavičkou společnosti Linn records a k dostání bude od 28. 5. 2021.

„Nahrávání je jednou ze stěžejních činností symfonického orchestru, a v době pandemie o to důležitější, řekněme až samozřejmé. Velmi si cením vzniku právě tohoto CD. Simon Trpčeski si ke společné nahrávce s JFO přizval dirigenta Cristiana Măcelarua – ten by s ohledem na pracovní vytíženost za běžných okolností neměl vůbec možnost do Ostravy přijet. V době, kdy bylo nutné zrušit nebo přesunout drtivou většinu dlouho dopředu domluvených projektů, jsou pro nás tyto malé zázraky radostí,“ dodává manažer orchestru JFO Ondřej Daněk.

 

Recenzent Milan Bátor o CD napsal:
(…) Interpretace makedonského pianisty je nabita výrazovou silou a pochopením podtextu Šostakovičovy hudby. Trpčeski dal Šostakovičovi konkrétnost, naléhavost a čitelný názor. Jeho sólová bravurnost zní v rytmicky ostrých pasážích, ale pianista dokázal nést stavbu a napětí každé věty i v lyrických protikladech. Nastudování rumunského dirigenta Cristiana Măcelaru, je mimořádně precizní. Janáčkova filharmonie pod jeho vedením předvedla nádherná espressiva, společnou energii a tah. Za povšimnutí stojí také špičkové sólové výkony z řad hráčů orchestru. Nahrávka má všeobecně vytříbené parametry. (…)

 

Celou recenzi Milana Bátora pro Český rozhlas Vltava si můžete poslechnout na následujícím odkaze:
ALBUM DNE (úterý 4. května 2021) – Simon Trpčeski a Janáčkova filharmonie: Klavírní koncerty Dmitrije Šostakoviče (Linn Records, 2021)