Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyNovosvětská hrála jen pro Denisu

Novosvětská hrála jen pro Denisu

24. 9. 18

Janáčkova filharmonie pod taktovkou dirigenta Stanislava Vavřínka uspořádala ve čtvrtek večer vzpomínkovou akci k prvnímu výročí tragického odchodu šestadvacetileté hobojistky Denisy Bílé, jež v orchestru Janáčkovy filharmonie hrála od roku 2015.  Na úvod koncertu sálem zazněl dojemný dopis, který Denise napsali členové filharmonie. Nutno podotknout, že iniciativa orchestru důstojně zavzpomínat na Denisu formou speciálního koncertu je skutečně dojemná a v předsálí koncertního prostoru Domu kultury města Ostravy bylo také vytvořeno pietní místo s její fotografií.

Celý článek najdete na www.ostravan.cz

Na hoboj začala Denisa Bílá (Gřonková) hrát ve svých 11 letech na ZUŠ V. Petrželky v Ostravě ve třídě M. Zajončkové. V roce 2006 úspěšně vykonala přijímací zkoušky na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, kterou v r. 2012 absolvovala ve třídě Jiřího Židka. V současné době ještě své umění zdokonalovala v magisterského programu HAMU v Praze v oboru hry na hoboj pod vedením Jany Brožkové. Během studia byla také na stáži na CNSMD v Lyonu (prof. Jean- Louis Capazzeli a Jerome Guichard) a na Royal College of Music v Londýně (prof. Fabien Thouand a Olivier Stankiewicz). V posledních letech se zúčastnila řady soutěží u nás i v zahraničí (Pražské jaro, Soutěž dvouplátkových nástrojů v polské Lodzi, Chieri competition v Itálii, aj. ) Velkým úspěchem byla 1. cena v Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga v r. 2008. Následovala  2. cena na soutěži konzervatoří v roce 2009 v její kategorii a umístění na soutěžích v polské Wroclawi a Jastrzembie Zdroj.  Bohužel tuto sbírku ocenění už nerozšíří.
Denisa se také představila jako sólistka se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Janáčkovou filharmonií Ostrava či Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín v rámci mezinárodního hudebního festivalu „Talentinum 2010“. V roce 2009 byla členkou mezinárodních orchestrů „World Youth Orchestra“ a „European Union Youth Wind Orchestra“. Později  byla členem orchestrální akademie Prague Philharmonia v r. 2012/13, orch. akademie České filharmonie v r. 2014/15, Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, aj. Od roku 2015 byla členkou Janáčkovy filharmonie Ostrava, kde zastávala pozici hráčky na hoboj.

Nikdy nezapomeneme!