Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyObjevujte svět klasické hudby s JFO kreativním a netradičním způsobem s moderací Markéty Matulové

Objevujte svět klasické hudby s JFO kreativním a netradičním způsobem s moderací Markéty Matulové

30. 11. 22

Pro hravé posluchače je určena Koncertní řada C Janáčkovy filharmonie Ostrava, která umožňuje svět klasické hudby objevovat a prožívat kreativním a možná lehce netradičním způsobem. Dirigent totiž bude nejen dirigovat, moderátorka nejen moderovat, ale do akce se zapojí i samotní posluchači.

 

 

Orchestr se představí pod taktovkou asistenta šéfdirigenta JFO Maroše Potokára a o průvodní slovo se postará zcela nově herečka z Divadla Petra Bezruče, Markéta Matulová. Skladby Mozarta, Beethovena, Smetany ale i Offenbacha uvede Janáčkova filharmonie 1. prosince netradičně už od 18 hodin ve Vesmíru. Zároveň zazní skladba Václava Trojana, kterou složil pro ostravskou huť inspirován majestátností jejich provozů.

V této sezóně se věnujeme tématu odolnosti, protože právě zdolání předsudků nebo obav a příležitost nechat se zcela unést klasickou hudbou, to je přesně to, o co nám v koncertech cyklu C jde. První prosincový večer navíc náš orchestr zahraje znělku, kterou v roce 1960 složil významný český hudební skladatel Václav Trojan pro ostravskou huť, společnost Liberty je v této sezóně naším významným partnerem. Nastudovat jsme ji mohli díky notovému záznamu, který našli loni ve svém archivu, a protože je skladba inspirována Janáčkem, kdo jiný by ji měl hrát. Poprvé ji uvedeme v koncertním provedení právě ve čtvrtek,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Znělku před více než 60 lety nahrál divadelní orchestr Státního divadla v Ostravě a zazněla při několika významných příležitostech. V loňském roce ji nahrál hudebník z ostravské konzervatoře Michal Janošík.

„Náš archivní fond je velmi rozsáhlý a bohužel zatím bez inventáře. Když jsme pátrali po zajímavostech, které bychom v rámci loňských oslav 70. výročí založení hutě využili, objevili jsme nejen noty k znělce, ale také archivní firemní časopis. Díky němu víme více o vzniku znělky, původní nahrávce, ale také o jejím prvním využití, při návštěvě premiéra Indonéské republiky v červenci 1960,“ uvedla Hana Benkeová, vedoucí archivu ostravské hutě.

Koncerty z cyklu C jsou vhodné i pro žáky od 2. stupně základních škol. Aby byl čas přijatelný i pro mladší posluchače, začínají o hodinu dříve, než bývá zvykem u ostatních programových cyklů.

Termíny a program jednotlivých koncertů naleznete zde.