Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyPrávě vyšlo CD Tristan a Isolda s JFO

Právě vyšlo CD Tristan a Isolda s JFO

25. 11. 20

Na trh bylo 20. listopadu uvedeno trojcédéčko se živou nahrávkou koncertního provedení Wagnerovy opery Tristan a Isolda (v délce 3 a půl hodiny) v podání Janáčkovy filharmonie pod taktovkou Roberta Reimera. Nahrávka byla pořízena v polských Luslawicích loni v srpnu. Album vydává společnost Navona Records. Tato přesvědčivá a energická nahrávka má šanci se zařadit mezi pozoruhodné záznamy tohoto Wagnerova díla. Ostatně přesvědčit se můžete sami zde. A zakoupit jej můžete na Amazonu.

„Když americká nezávislá značka Navona Records uvedla na trh novou nahrávku Wagnerovy opery Tristan a Isolda, vzbudilo to oprávněný skepticismus. Opera, kterou téměř žádná opera nedokáže uspokojivě obsadit, s orchestrem, který nemá téměř žádné zkušenosti s Wagnerem, drobnou Korejkou jako Isoldou a Američanem v roli Tristana, který tuto roli zpíval poprvé v roce 2018? Ale jakmile se zaposloucháte, netrvá dlouho, než se počáteční skepse změní v úžas, tím spíše, že se jedná o živou nahrávku.
Integritu a sílu uchopení nelze popřít. Tato nahrávka, která byla vytvořena v Pendereckého centru v polských Luslawicích, sice nedosahuje úrovně top nahrávek tohoto díla, ale nepochybně je to jedna z velmi kvalitních nahrávek i po zvukové stránce. Dirigent Robert Reimer má na tomto velkém úspěchu nepochybně největší podíl. Díky jeho sugestivnímu pojetí je hudba po celou dobu (tři a půl hodiny) poutavá. Charismatický dirigent toho dosahuje  dynamickým vedením, barevnými nuancemi a celkovou vyvážeností. Orchestr reaguje velmi pozorně, což je dobrý základ pro hluboce procítěný a poutavý výsledek.
Americký tenorista Roy Cornelius Smith je velmi suverénním Tristanem, který zpívá sebevědomě a uvolněně, proto se může plně soustředit na interpretaci role. Vášnivě miluje a horečně umírá s bezpečnými a mimořádně brilantními vrchními tóny a spoustou emocí. Isolda korejské sopranistky Juyeon Song je neméně přesvědčivá – vášnivá a silná…“, píše v recenzi Remy Franck.

Další CD s JFO

S dirigentem Markem Štilcem participoval orchestr na dalším CD, které nedávno vydalo přední světové vydavatelství Naxos (pro tuto společnost bude ostravský orchestr počátkem prosince nahrávat operní předehry a mezihry Daniela Aubera). Najdete na něm skladby neprávem opomíjeného Zdeňka Fibicha. V aktuálním bulletinu britská společnost Dvořák Society for Czech and Slovak Music zveřejnila recenzi předního britského kritika Petera Herberta, která je pro toto CD velmi lichotivá. I toto CD lze zakoupit na Amazonu.

Navíc 9. listopadu vyšla u společnosti Estile Record nahrávka JFO s houslistou Gregory Haringtonem a dirigentem Markem Shapirem. Poslechnout si toto album můžete na Spotify. Toto CD se skladbami současného amerického skladatele Philipa Glasse (The Hours Suite a Houslový koncert č. 2) nahrával ostravský orchestr v létě roku 2018. Odkaz na možnost zakoupení. 

Masivní podzimní vlna koronaviru a následná vládní nařízení vystavily stopku živým koncertům. Existují ale možnosti, jak si dopřát hudební zážitek aspoň zprostředkovaně doma. Třeba právě poslechem některého ze zmíněných CD nebo nahrávek v profilech Janáčkovy filharmonie Ostrava na Spotify a iTunes.