Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyPředstavujeme norského houslistu, skladatele a pedagoga Henninga Kraggeruda

Představujeme norského houslistu, skladatele a pedagoga Henninga Kraggeruda

23. 4. 19

Norský houslista Henning Kraggerud, který bude protagonistou koncertu Janáčkovy filharmonie 29. dubna 2019,  je známý svou přirozenou muzikalitou, která mu v kombinaci s virtuozitou a krásou tónu zís­kala úctu a obdiv nejen kolegů ale i posluchačů po celém světě. Jeho všestrannost a přirozenost mu umožňují vystupovat v kon­certních sálech jako sólista, komorní hráč nebo pořádat recitály. Je dokonalým improvizátorem a inspirujícím pedagogem, ale také plodným skladatelem, který sám mnoho svých prací uvedl v pre­miéře.

Je uměleckým ředitelem Arctic Philharmonic Chamber Orchestra. Jeho mimořádný dosah jako umělce je výsledkem jeho všestran­nosti a vášně pro hudbu, stejně jako skutečné kvality jeho hry. Jeho pedagogické texty poskytují fascinující pohled na mnohotvárný pří­stup k hudbě, zatímco jeho komponování, aranžmá a improvizace připomínají ducha mistrů, jakými jsou Josef Suk a Eugène Ysaÿe.

V sezóně 2018/19 je rezidenčním umělcem Kristiansand Sympho ny Orchestra v Norsku a Poznaňské filharmonie v Polsku. Pro svou výjimečnost je stále znovu a znovu zván k mnoha významným orchestrům světa, např. Toronto Symphony, Baltimore Sympho­ny, Danish National Symphony, Tonkünstler Vienna, BBC Scottish Symphony, Tasmanian Symphony a k orchetrům v Macau. Mezi vrcholy této sezóny patří debuty s Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein, Orchestra della Toscana, Royal Danish Opera orchestra a Symphony Kuopio. Vrací se také do Helsingborg Sym­phony, k symfonickým orchestrům ve Vancouveru a objevil se také s Cameratou Salzburg a Janine Jansen v rámci salcburského Mo­zartwoche a na turné v Německu.

Je plodným skladatelem a jeho díla jsou prováděna mnoha vý­znamnými hudebníky a orchestry po celém světě. Dosud nejroz­sáhlejší jeho skladba se jmenuje Equinox: 24 Postludes in All Keys for Violin and String Orchestra, v premiéře ji uvedl a nahrál Arctic Philharmonic Chamber Orchestra s autorem jako sólistou. Dílo je hudebním zpracováním příběhu speciálně napsaného norským spi­sovatelem Josteinem Gaarderem a bylo označeno za „fascinující kompozici“ (MusicWeb International). V roce 2017 složil Kragge­rud houslovo-klavírní verzi Equinoxu, která měla premiéru v Norsku v roce 2018 s klavíristkou Clare Hammond a Josteinem Gaarde­rem jako vypravěčem.

Další z jeho skladeb je Preghiera, kterou uvedl Brodsky Quartet v roce 2012, nebo The Last Leaf, jehož prvního uvedení v roce 2014 se ujal orchestr Britten Sinfonia, dále zkomponoval Victimae Paschali pro sbor a orchestr objednané Festivalem komorní hudby ­ v Trondheimu. V roce 2017 si jinou skladbu – Topelius Variation pro smyčcový orchestr objednal Ostrobothnian Chamber Orchestra. S tímto kusem v roce 2018 podnikl jeho autor rozsáhlé celostátní turné s Australským komorním orchestrem.

Uvedl také premiéru 21. století Houslového koncertu Johna Hal­vorsena s Norským komorním orchestrem na Festivalu komorní hudby Risør 2016. Dílo bylo sice poprvé uvedeno už v roce 1909, následně se ale ztratilo a nehrálo se až do jeho znovuobjevení o více než 100 let později. Kraggerud v roce 2017 vydal u spo­lečnosti Naxos nahrávku tohoto koncertu s Malmö Symphony Or­chestra a Bjarte Engesetem. Record Review o ní napsal: „Je těžké si představit vášnivější obhajobu spící krásy tohoto díla“.

Pravidelně vystupuje jako houslista či violista na významných festivalech a ve věhlasných koncertních sálech. Nedávno se představil např. ve Wigmore Hall, King‘s Place, Concertgebouw v Brugách, v Konzerthaus v Berlíně a na budapešťském festivalu kamara.hu s takovými umělci jako Steven Isserlis, Joshua Bell, La­wrence Power, Leif Ove Andsnes, Håvard Gimse, Kathryn Stott, Natalie Clein, Christian Ihle Hadland, Christian Poltéra nebo Jeremy Menuhin. V sezóně 2018/19 absolvuje turné po Británii s Adria­nem Brendelem a Imogen Cooper, které zakončí v květnu ve Wig­more Hall v Londýně. Je profesorem na Barratt Due Institute of Music v Oslu a v roce 2018 byl členem poroty na Menuhinově soutěži v Ženevě, kde se představil na zahajovacím koncertu s Or­chester de la Suisse Romande pod taktovkou Marina Alsopa. A byl také členem poroty Mezinárodní klavírní soutěže v Leedsu.

Jeho diskografie obsahuje mnoho nahrávek pro společnost Na­xos. Nahrávka Mozartových koncertů č. 3, 4 a 5 s Kraggerudovými kadencemi s Norským komorním orchestrem byla oceněna cenou ECHO Klassik a vybrána jako Album týdne Classic FM a NDR Kultur a Editor Choise v Classical Music Magazine.

Zatím poslední nahrávkou pro značku Simax s názvem Between the Seasons s Vivaldiho Čtyřmi ročními obdobími a Kraggerudový­mi „hudebními komentáři“ jednotlivých částí, při jejíž realizaci spo­lupracoval s Arctic Philharmonic Orchestra. Také pro Simax nahrál kompletní houslové sonáty od Ysaÿe, nahrávka získala prestižní cenu Spellemann označovanou jako norská Grammy. Pro společ­nost ACT nahrál na disk nazvaný Last Spring spolu s jazzovým pianistou Buggem Wesseltoftem improvizace vyvěrající z norské lidové hudby. V této sezóně oba umělci opět vystoupili v Jazz at Berlin Philharmonic.

Narodil se v Oslu v roce 1973 a studoval u Camilly Wicks a Ema­nuela Hurwitze. Získal Griegovu cenu, cenu Ole Bull a cenu Sibelia.

Hraje na housle 1744 Guarneri del Gesù, který mu laskavě poskytla Dextra Musica AS, založená společností Sparebankstiftelsen DNB.