Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyPremiérový večer – Mikyskova skladba a debut dirigentky Lucie Leguay

Premiérový večer – Mikyskova skladba a debut dirigentky Lucie Leguay

23. 2. 24

V pořadí třetí koncert Symfonického cyklu A, který se odehrál ve čtvrtek 15.2. v sále Vesmíru, byl unikátní. Nabídl hned několik premiér.

První z nich byla světová premiéra skladby Iana Mikysky, kterou složil na zakázku k příležitosti jubilejní 70. koncertní sezony JFO. Mladý skladatel a jeden z nejvýraznějších autorů současné generace v oblasti kompozice se při tvorbě skladby s názvem Drops; mist; rain nechal inspirovat asijskými zeměmi. Druhou premiérou byl debut francouzské dirigentky Lucie Leguay, která měla hned několik náročných úkolů: nastudovat a společně s orchestrem uvést za přítomnosti autora zcela novou skladbu a oddirigovat velice náročný kus skladatele Alana Berga. Všech svých nelehkých úkolů se zhostila na výbornou. Sólista večera, přední slovenský houslista Dalibor Karvay, předvedl strhující výkon a dlouhotrvající potlesk posluchačů odměnil přídavkem. Celý večer uzavřela majestátní skladba Johanesse Brahmse, které se pro její blízkost k přírodě přezdívá Pastorální.

Novou skladbu na zakázku si nenechala ujít také Česká televize Ostrava, která vyzpovídala v průběhu zkoušky Iana Mikysku. Jak skladbu popisuje sám autor uvidíte v následující reportáži.

„Nutno vyzdvihnout fakt, že se Janáčkova filharmonie Ostrava ve svém jubilejním roce otevírá novým zkušenostem a dává prostor současným autorům. Zároveň potvrzuje své kvality ve známých dílech a přináší tak rozmanitý program pro všechny typy posluchačů.“ říká recenzentka odborného magazínu Klasikaplus Tereza Zbořilová ve své reflexi večerního koncertu.